Problémové lokomotivy chce ministr dopravy vrátit výrobci, Škodě Transportation

foto: Škoda Transportation

Škodovácké lokomotivy Emil Zátopek, které byly s velkou pompou představeny v roce 2008, budou možná vráceny zpět výrobci, Škodě Transportation. Připustil to ministr dopravy Dan Ťok.

Před deseti lety se generální manažer Škody Transportation Tomáš Krsek poté, co si dráhy lokomotivy objednaly, pochlubil: „Stroje tohoto druhu a těchto parametrů umějí udělat jen čtyři nebo pět výrobců na světě a my jsme mezi nimi.“ Jak se ale postupně ukázalo, na velké chlubení to nebylo. Podle ministra dopravy Dana Ťoka mají strojvedoucí s lokomotivou problémy. „Není výjimkou, když těmto strojům slouží jen polovina z celkem čtyř motorů pohánějících jednotlivá soukolí,“ prohlásil Ťok s tím, že se připravují podklady proto, aby mohly dráhy problematické lokomotivy řady 380 výrobci vrátit.

Celkem 20 lokomotiv si České dráhy u Škody objednaly za 2,7 miliardy korun a Škoda Transportation je měla původně dodat do roku 2009. Všechny ale nakonec dráhy obdržely až v roce 2013, navíc bez nezbytného povolení pro plánovaný provoz v Německu. Rozjel se tak soudní spor. Zatímco si České dráhy nárokovaly stovky milionů za pozdní dodání, Škoda požadovala doplatek dlužné částky a penále navíc. Spor nakonec dráhy prohrály a za lokomotivy tak ve výsledku zaplatily dvakrát více, než byla obvyklá cena.