Problémová lokalita Zátiší projde proměnou. Některé domy se zbourají, nové se vystaví

Radnice reaguje na nepříznivý vývoj v lokalitě Zátiší, která je vnímána jako problémová z hlediska kvality bytů, skladby obyvatel a rizika rezidenční segregace tak, že zbourá chátrající domy a postaví nové.

Projekt zahrnuje území 4,14 hektaru kolem ulic Línská a Kreuzmannova. Cílem je nahradit chátrající bytové domy moderním komunálním bydlením. Původních 23 domů s 92 byty bude zbouráno a místo nich město postaví 18 nových domů se 192 bytovými jednotkami. Projekt za celkem zhruba 310 milionů korun včetně DPH je rozdělen do tří etap.

foto: město Plzeň

„V Zátiší nabídneme kvalitní komunální bydlení pro seniory, hendikepované občany i mladé rodiny. Kromě výrazné změny úrovně bydlení se změní sociální složení obyvatel. Dnes se tam koncentruje velké množství lidí ohrožených sociálním vyloučením, což považujeme za nepříznivý stav. Revitalizace tento nepříznivý vývoj zastaví a omezí rizika vzniku segregace,“ přiblížil primátor Martin Zrzavecký.

Podle radního města Plzně pro správu městských nemovitostí Davida Šloufa je základním principem revitalizace Zátiší zachovat charakter lokality, tedy zástavbu s menšími třípodlažními bytovými domy obklopenými vzrostlou zelení. „Kromě bydlení tam budou prostory pro obchod i dostatek parkovacích míst, stejně tak tam nabídneme sociální služby a prostory pro komunitní aktivity,“ uvedl David Šlouf. Místní obyvatelé jsou s projektem seznámeni, 14. srpna se uskutečnilo setkání přímo na místě, do schránek dostali letáky s informacemi a kontakty, kam se mohou obracet s dotazy.

Osmnáct nových bytových domů nahradí stávajících 23 objektů, které jsou ve špatném technickém stavu a budou zbourány. Nové domy nabídnou přes 190 bytů. „Postaveno bude 89 bytů 2kk a 106 bytů 1kk. V každém domě budou v I. nadzemním podlaží 3 byty a ve II. a III. nadzemním podlaží bude vždy po 4 bytech. V jednom domě bude 11 bytů, z toho pět 2kk a šest 1kk,“ přiblížil radní David Šlouf. V přízemí některých domů budou místo bytů nebytové prostory pro služby. Záměrem je doplnit existující projekt o výstavbu dalšího bytového domu s většími byty 3kk nebo 3+1 pro rodiny s dětmi. Tím se zvýší rozmanitost bytového fondu a demografická různorodost místních obyvatel.

K bourání by mělo dojít na jaře 2019, do konce roku by většina obyvatel měla být přestěhována do náhradních bytů. „Pokud půjde vše optimálně, na konci roku 2021 by nové domy mohly stát,“ dodal Šlouf.