Pro mě je fotografování zážitková sféra

V Městském muzeu Zbiroh na Rokycansku se v pátek 7. dubna v 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy: Miroslav Buriánek – Fotografie, koláže, objekty. Výstava, která je přístupná veřejnosti od soboty, si návštěvníci mohou prohlédnout až do pátku 5. května 2017.

Režisér a dokumentarista Miroslav Buriánek s oblibou překračuje hranice žánrů. Pro styl jeho práce je charakteristická hravost s rozhlasovými výrazovými prostředky. Věří v autorskou režii a rozhlasový dokument. Ve své tvorbě usiluje o plné zvukové zobrazení skutečnosti. Organizující princip své tvorby vyjadřuje zkratkou AAF – autenticita aktualizuje fikci.

V plzeňském rozhlase, kam nastoupil v září roku 1978 hned po absolutoriu studia divadelní režie na pražské DAMU, pracoval jako slovesný režisér žánrů publicistických, dokumentárních, literárních, literárně dramatických a rozhlasových her. Autorsky připravoval dokumenty, publicistické pořady, literární adaptace, dramatizace apod. Od roku 2015, kdy byl poslán do důchodu, s rozhlasem spolupracuje jako externista.

Buriánkova glosa k výstavě Pro mě je fotografování zážitková sféra: „Fotím mobilním telefonem. Mobil mám pořád při ruce. Bez chytrého telefonu bych se obešel, ale mám ho především kvůli focení, k záznamu reality. Točím také krátká videa, dokumentuji si svět kolem sebe. Zaměřuji se často na určité bizarnosti. Hlavně jsem kolážista a rovněž vytvářím asambláž. Neumím cokoliv nakreslit a namalovat. V současné době je možno se výtvarně vyjadřovat pomocí technických prostředků a technologií. Dnes se může stát umělcem každý, kdo zvládne nová média, tzn. digitální fotografii, mikrofon, video. Žádné umělecké výtvarné ambice nemám. Těší mě, když se na výstavě sejdu s lidmi, s kterými je mi dobře.“