Připomínáme si 100. výročí tragického boleveckého výbuchu

foto: ÚMO Plzeň 1

Symbolické propojení s minulostí přinese letošní Den Bolevce. Uskuteční se na Bolevecké návsi v Plzni v sobotu 27. května od 10 do 21 hodin. Kromě zábavného programu pro celou rodinu budou součástí akce také vzpomínky na tragickou událost z 25. května roku 1917.

Právě před 100 léty v Bolevci vybuchla největší muniční továrna v rakousko-uherské monarchii, o život přišly dvě stovky lidí, mezi nimi velká část žen a dětí, budovy továrny byly totálně zničeny. Městský obvod Plzeň 1, který je pořadatelem Dne Bolevce, vydává při příležitosti 100. výročí tragédie vzpomínkovou knihu obsahující zejména historické fotografie. Knihu získají návštěvníci akce zdarma.

Série výbuchů v muničce na konci května válečného roku 1917 otřásla Plzní i širokým okolím. Dlouhou dobu nebylo možné začít s odklízením sutin a vyprošťováním raněných, či mrtvých. Vzduchem stále létaly střepiny z vybuchující munice a jakákoliv neopatrnost mohla lehce způsobit další sérii explozí.

„Práce v továrně na munici tehdy znamenala příjem peněz i stravu pro řadu živitelů rodin, navíc v bezpečnějším týlu válečné vřavy. V muničce pracovali muži a ženy z Plzně i okolí, o dětech nemluvě,“ přibližuje historické událostí starosta MO Plzeň 1 Mgr. Miroslav Brabec a pokračuje zajímavými informacemi, které jsou součástí jeho úvodníku v knize: „Den, kdy došlo k neštěstí, byl prý téměř letně prosluněný, když první výbuch přišel nečekaně jako úder z čistého nebe. Vysoký temný sloup kouře bylo možno vidět i téměř 40 kilometrů za Plzní. Na zámku v Chyši na Karlovarsku tehdy pobýval jako vychovatel v rodině hraběte Lažanského budoucí významný český prvorepublikový spisovatel Karel Čapek. Mezinárodního uznání dosáhl i díky románu Krakatit, o inženýrovi, který vynalezl děsivou explozivní látku. Inspirací ke knize a později i stejnojmennému filmu se stala právě bolevecká událost.“

Vydání knihy zaměřené zejména na historické fotografie je jednou ze součástí vzpomínek v rámci 100. výročí bolevecké tragédie. V areálu společnosti Škoda JS byl dnes také odhalen nový památník obětem události.

Připomenutí katastrofické události a vzpomínky na ty, jež ji nepřežili, budou součástí letošního ročníku Dne Bolevce, kde se uskuteční křest nové publikace. Sobota dále nabídne hudební, divadelní, taneční a folklorní vystoupení, soutěže, pěnovou show pro děti, kolotoč, ukázky hasičské techniky či rukodělné stánky a vyjížďky na koních.

„Řada obyvatel našeho obvodu přišla při tragickém výbuchu o své příbuzné a známé, vypráví si to z generace na generaci. Někteří lidé zase naopak historii neznají, je pro ně vzdálená, nebo se sem přistěhovali odjinud. Je potřeba si ji připomínat a vzdát čest těm, kteří na konci května 1917 zemřeli, byli vážně zraněni, ale také těm, kteří na místě výbuchu následně pomáhali,“ uzavírá starosta Miroslav Brabec.

Program Dne Bolevce

10:00 / Hudební vystoupení – Cimbálovka

11:00 / Divadelní vystoupení – Malý piráti

12:00 / Hudební vystoupení – folková skupina BOWŘE

13:00 / Taneční vystoupení – základní škola Bolevec

13:30 / Křest knihy

14:00 / Vystoupení folklórní skupiny Mladinka

14:30 / Hudební vystoupení – Švejkův oficír Šramlík

16:00 / Vystoupení popově skupiny Kroky Michala Davida

18:00 / Hudební vystoupení – folk a country skupina MHS