Principál plzeňských strašidel: Lidé mě znají jako kata nebo ponocného

foto: Plzeň TV

V Muzeu strašidel v Plzni nebo na Pohádkovém statku ve Vranovicích. Tam všude se můžete potkat se Zdeňkem Zajíčkem. Díky němu v naší metropoli a blízkém okolí ožila strašidla. S nim jsme také nahlédli do světa pohádek a kouzel.

Kdo se bojí strašidel?
Domnívám se, že ten strach přichází s výchovou v rodinách. Myslím si, že strašidla jsou extrakt lidských povah, a že na strašidlech se daří ukazovat, jací lidé jsou. Bojí se jich nejen děti.

Co je typickým plzeňským strašidlem?
Zcela jistě je to Saracénský čert, který se dostal i do plzeňského znaku. Je to zlatý dvouhrbý velbloud.

Velbloud ale není strašidlo. Proč se za něj považuje?
V tehdejší době byl velbloud dvouhrbý zvíře, které nikdo neznal. Byl také ozdobený rohy. Husité tvrdili, že až se dostane za hradby, tak všechny obránce sežere. Lidé se ho samozřejmě báli. Nám se podařilo ho získat a odvést císaři Zikmundovi. Ten nám ho pak následně věnoval do plzeňského znaku.

Má Plzeň ještě jiné strašidlo?
Máme tady ještě černou paní. Plzeň chrání před morem. Věnovala nám také černou růži, která by měla být někde ve věži katedrály sv. Bartoloměje.

Jakým strašidlem býváte vy?
Já se moc neměním. Lidé mě znají z historického víkendu, kde se pohybuji jako plzeňský kat s velkou sekerou. Popřípadě jako ponocného. V těchto postavách se snažím vystupovat a ukazovat na slavnou historii našeho města.

Plzeň má betlém, do kterého neustále přibývají figurky. To je také Vaše práce?
Každý rok stavíme v mázhauzu plzeňské radnice tento betlém. Letos ho budeme stavět 14. prosince a vydrží až přes Tři krále. Lidé si mohou vytvořit figurku, která znázorňuje je samotné. Přinesou nám ji a my ji do betlému zakomponujeme. Je to tradice, která už je tu více jak dvacet let. Figurek už je více než osm set.

Z čeho může být figurka vyrobená?
Z jakéhokoliv trvanlivého materiálu. Může to být figurka dřevěná, keramická, plechová, pletená. Prostě tak, jak se člověk vidí, jak si troufá, jak je zručný. Figurka by měla být vysoká okolo dvaceti dvou centimetrů. Nechceme, aby nějaká byla vyšší než jiná. Každá získá své číslo a tím se dostává do plzeňského betlému.