Primátor osobně: Počet trestných činů spáchaných v Plzni od roku 2010 klesá

Primátor Martin Baxa s moderátorkou Klárou Kovaříkovou v pořadu TV ZAK Primátor osobně! Foto: TV ZAK

Primátor Plzně Martin Baxa (ODS) se zpovídal v pořadí již druhém díle pořadu naší TV ZAK s názvem Primátor osobně! Tam čelí nejen dotazům moderátorky Kláry Kovaříkové, ale odpovídá i na dotazy diváků, kteří je mohou položit prostřednictvím stránky http://www.plzen.cz/primator. Tentokrát se pořad Primátor osobně! věnoval bezpečnostní situaci v Plzni. Příští díl se bude zabývat neméně ožehavou problematikou, kterou je veřejná doprava v Plzni.

A co také zaznělo v aktuálním dílu pořadu? Primátor Martin Baxa konstatoval, že počet trestných činů spáchaných na území Plzně od roku 2010 klesá. Zatímco v tomto to bylo 6800 trestných činů, tak v roce 2018 se v Plzni eviduje 4900 trestných činů. „Trestná činnost se v Plzni odehrává, ale určitě není pravdivý a možná někdy mediálně budovaný obraz, že Plzeň je nebezpečné město. Plzeň nemá nějakou nadstandardní kriminalitu v rámci ČR. Kriminalita klesá a město se snaží, aby tento trend pokračoval,“ zmínil primátor Baxa.

V Plzni pracuje v současné době kolem 16 tisíc agenturních zaměstnanců. A tito lidé samozřejmě páchají nějakou trestnou činnost. „Čelíme tomu úzkou spoluprací s Policií ČR i s naší městskou policií. Problém je v tom, že město samotné má nulové kompetence vůči pracovním agenturám a velmi omezené vůči tomu, co se tam uvnitř děje. Tlačíme na vládu, aby změnila legislativu, aby nám to nějakým způsobem pomohlo. A pomohlo by nám opětovné zavedení uložení zákazu pobytu,“ konstatoval primátor.

Na závěr pořadu primátor odpovídal na dotaz diváků, kteří se zajímali o to, zda město řeší situaci v kauze nechvalně proslulého skleněného pekla, jak se přezdívá nezkolaudované budově Carimexu na rokycanské třídě. Objekt se stal útočištěm pro větší množství bezdomovců a dalších sociálně nepřizpůsobivých osob. Primátor ocenil fakt, že v současné době nový nájemce objektu alespoň dosáhl toho, že areál opustili všichni jeho problematičtí nájemníci.