Příběh lesa aneb Váchalovská divadelní pouť

V lesích kolem vrchu Svatobor u Sušice na Klatovsku se  ve dnech 28. a 29. října uskuteční projekt kulturního spolku Rašelina a Chemického divadla nazvaný    Šumava – Příběh lesa aneb Váchalovská divadelní pouť.  Jedná se o zvláštní událost – intenzivní prožitek v krajině, na pomezí nových forem divadla, site-specific výletu, performance a landartu, přičemž čerpají z bohatého duchovního a uměleckého odkazu Josefa Váchala. 

Začátek je vždy v 15 hodin u kapličky Sv. Antonína, ulice Pod Svatoborem, v Sušici. Konecje plánován na 18. hodinu na vrchu samotného vrcholu Svatobor, kde budou připraveny teplé nápoje a občerstvení.  Scénář  připravili Vojtěch Bárta, Dana Marková, Jakub a Jitka Doubravovi.  Projekt navazuje na loni  započatou spolupráci obou spolků a dále ji prohlubuje. Souvisí také s představením Šumava láska, které Chemické divadlo uvádí v pražském prostoru Venuše ve Švehlovce a vytváří k němu odlehčený a provzdušněný protějšek.

Intenzivní prožitek v krajině s názvem Šumava – Příběh lesa aneb Váchalovská divadelní pouť čerpá z bohatého duchovního odkazu grafika, ilustrátora, malíře, sochaře, řezbáře, spisovatele a básníka Josefa Váchala. Zejména vycházíme z Váchalova díla Šumava umírající a romantická, které je vzhledem k pouhým jedenácti výtiskům a jedinečné výtvarné kvalitě zpracování jednou z nejvzácnějších, nejkrásnějších a nejtajemnějších českých knih. Dílo vzniklé v atmosféře tísnivé existenční nouze je navíc také nejdražší prodanou českou knihou.

 Váchal, tulák a poutník, milovník a znalec Šumavy vzdává v překrásných obrazech hold mizející šumavské divočině. Neméně důležitý je však text knihy, ve kterém se střídají pasáže esejistické a prozaické s básněmi. Kniha je nabitá úvahami o vztahu člověka, kultury, civilizace, náboženství, pohanství, okultismu, spiritismu, krajiny a přírody.