Při úklidu garáže našel muž nevybuchlou munici

Dělostřelecká protitanková mina ráže 120mm. Foto ilustrační/ Policie ČR

Když muž uklízel garáž, nestačil se divit. Našel tam totiž obrovské množství nevybuchlé munice i střeliva. Kvůli špatnému technickému stavu část musel na místě zlikvidovat pyrotechnik.

Do malé obce Třebnice u Poběžovic vyjížděli policisté i pyrotechnici v sobotu odpoledne. „Na místě zajistili dvanáct kilogramů malorážové munice, jednu dělostřeleckou minu 120 milimetrů, čtyři náboje ráže 20 milimetrů a 37 milimetrů, sedm dělostřeleckých granátů a dva puškové granáty G. Sprgr 30 a G. Pzgr. 40. Kvůli špatnému technickému stavu munice pyrotechnici rozhodli, že puškové granáty budou zlikvidovány na místě. Zbylou munici zajistili a odvezli,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

V souvislosti s tímto případem upozorňují policisté občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nemanipulovali. „Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty. Pokud kdekoliv naleznete předměty (například při výkopových pracích či úklidu), u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky. Policisté pyrotechnické služby si převezmou předmět k likvidaci. Porušením uvedených zásad může dojít k ohrožení života nebo zdraví osob,“ dodala Brožová.