Prezidentský speciál / 11

Volební číslo 1 určila Státní volební komise Mirku Topolánkovi (61). Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ODS oznámil svou kandidaturu 6. listopadu 2017. S úmyslem kandidovat přišel nečekaně na poslední chvíli. Sehnal potřebných 10 podpisů od senátorů, z toho 9 jedinečných. Před oznámením své kandidatury působil v soukromém sektoru, zejména na manažerských pozicích v energetice.

Svou kandidaturu vysvětlil Mirek Topolánek poměrně jednoznačně: „Protože mi není jedno, kam tato země směřuje. Protože cítím odpovědnost. Protože nesouhlasím s kreativním ohýbáním Ústavy. Protože chci dát lidem naději, naději na změnu „blbé nálady“. Protože chci, aby se lidé cítili bezpečně, svobodně a nebáli se. Protože chci lidi chránit před mocnými, silnými, vlivnými a agresivními. Protože jednou ze zásadních rolí prezidenta je spojovat a přispívat ke společenskému konsensu a ne společnost rozdělovat na umělých problémech a tím zakrývat ty skutečné.“

Jedním ze senátorů, kteří Topolánkovi kandidaturu podepsali, je starosta plzeňských Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). „Důvody jsou nejenom osobní, ale především souvisí s nedobrou politickou situací, která provází výkon funkce v případě Miloše Zemana i budoucího premiéra Andreje Babiše,“ reagoval senátor. „Na politické scéně dnes dominují v průzračné koalici prezident Zeman a šéf hnutí ANO 2011 Babiš. Jejich kroky, jejich názory i jejich směřování neprospívají naší zemi. O Zemanově paktování se s Ruskem či Čínou, nebo jeho nevybíravých útocích není potřeba se podrobně rozepisovat. Ani o kauzách, které stíhají Andreje Babiše. Oba jsou ale silní političtí hráči a proti nim je dobré mít v prezidentské volbě silně vyprofilovanou a ideově vyhraněnou osobnost, která má zkušenosti s administrativou a fungováním státu,“ konstatuje senátor.

A právě takovou osobností je pro něho Mirek Topolánek. Ne Jiří Drahoš, ani Michal Horáček. „K jejich podpoře mi nestačí záslužná práce toho prvního pro Akademii věd a mnoho dobrých písniček u toho druhého. Zeman potřebuje silného politického protikandidáta, i když Topolánek tvrdí, že nezastupuje žádnou stranu,“ tvrdí Aschenbrenner. Mirek Topolánek byl podle něho přesvědčivý politický vůdce. Tak se prý projevoval především v době, kdy byl předsedou ODS a premiérem. Například v roce 2006 získali občanští demokraté pod jeho vedením ve volbách do Poslanecké sněmovny 35,38 procenta hlasů, což je v těchto volbách její vůbec nejlepší výsledek v historii.