Přes padesátku představení a doprovodných akcí nabídne letošní Mezinárodní festival Divadlo

Přední soubory z několika evropských zemí se představí od 11. do 19. září na letošním 27. ročníku mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni. Program nabídne v rámci hlavní části a navazujícího epilogu přes 50 představení a doprovodných akcí, pouličních performancí, koncertů, workshopů i výstav.

Předprodej vstupenek začal první srpnový den a v tuto chvíli je podle organizátorů prodáno 4500 vstupenek. „Jedná se o nějakých 65 – 68 procent všech dostupných lístků,“ doplnil výkonný producent festivalu Zdeněk Pánek.

Celkem tři divadelní soubory, kterým je společný přesah do současnosti a aktuálnost tématu, dorazí z Polska. Varšavské divadlo TR uvede inscenaci Jiní lidé v režii jednoho z nejvýznamnějších tamních režisérů Grzegorze Jarzyny. Sotva půl roku stará novinka vychází z hiphopové básnické skladby, jejíž autorkou je slavná prozaička a dramatička Dorota Masłowska.

Událostí loňského krakovského festivalu Božská komedie se stala další polská inscenace Zápisky z vyhnanství v režii Magdy Umerové souboru Teatr Polonia. Za monodramatem stojí tří ženy – Sabina Baralová, autorka memoárové předlohy, režisérka Magda Umerová, a autorka dramatizace a herecká protagonistka, legenda polského filmu a divadla Krystyn Jandová.

Strhující divadelní zážitek, ale i mrazivý protest nabídne inscenace Hymnus na lásku režisérky a hudebnice Marty Górnické a divadelního souboru Chór Kobiet. Ztvárnění vychází z jejich originálního konceptu moderního scénického chóru, který znají diváci plzeňského festivalu z roku 2011.

Jeden z nejlepších současných ruských režisérů Dmitrij Krymov představí na zahájení letošního festivalu jednu ze svých slavných provokativních inscenací ruských klasických předloh. Jeho neotřelé, téměř surrealistické zpracování Ostrovského předlohy Bez věna je společným projektem moskevského divadelního souboru Školy dramatických umění a producenta Leonida Robermana.

Na plzeňský festival se tentokrát s inscenací Hard to be a God vrátí jedna z nejzajímavějších a také nejkontroverznějších osobností evropské režie Kornél Mundruczó se svým budapešťským souborem Proton Theatre.

Na proslulé kvality souboru Slovenského národného divadla, především na jedinečný a výjimečný výkon Martina Huby v hlavní roli Matthiase Clausena, vsadil režisér a nový tamější umělecký šéf činohry Michal Vajdička v inscenaci Před západem slunce. Analýza rodinného rozkladu, odkrývajícího se v situaci, kdy se dobře zabezpečený sedmdesátník zamiluje do dvacetileté ženy, z pera nositele Nobelovy ceny Gerharta Hauptmanna se i po téměř devadesáti letech od svého vzniku stále vrací na divadelní prkna. Výkon, jímž herec „dokáže doslova manipulovat atmosférou inscenace“, vynesl Martinu Hubovi Cenu Dosky 2018.

Scénická kompozice Americký císař v koprodukci Štúdia 12 a Divadla Pôtoň byla oceněna jako nejlepší slovenská inscenace loňské sezóny. Režisérka Iveta Ditte Jurčová čerpá z literární předlohy rakouského novináře, redaktora a spisovatele Martina Pollacka, která spojuje dokumentární materiály s beletristickým líčením osudů haličských uprchlíků z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Z českých inscenací diváci uvidí výběr toho nejzajímavějšího za uplynulou sezónu. “Letos jsme vybrali inscenace, které zastupují velkou šíři témat, stylů i žánrů,” uvádí dramaturg Jan Kerbr. Do Plzně tak přijedou Divadlo Na zábradlí s inscenací Persony dle Ingmara Bergmana, Městská divadla pražská s freskou o životě Newyorčanů v polovině osmdesátých let Andělé v Americe, Opera Národního divadla s operní adaptací Klímova groteskního romaneta Utrpení knížete Sternenhocha, ostravská Komorní scéna Aréna s černou komedií Zabiják Joe, další ostravský soubor Divadlo Petra Bezruče s inscenací proslulé české divadelní klasiky Maryša, pražský soubor Body Voice Band s úsměvně melancholickou inscenaci Muzikál třetího věku s písněmi o stáří z dílny písničkáře Jana Buriana, Slovácké divadlo z Uherského Hradiště s dramatizací klasického českého románu Kříž u potoka, pražský Divadelní spolek Jedl s bergmanovskou variací na téma manželství, nevěry a ztráty víry Soukromé rozhovory, Klicperovo divadlo z Hradce Králové s inscenací proslulé hry Tankreda Dorsta Fernando Krapp mi napsal dopis a liberecké Naivní divadlo s dětským hravým, vtipným a poetickým představením Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

Domácí plzeňská divadla budou reprezentovat dvě inscenace Divadla J. K. Tyla v Plzni – Modrovous (Sir Halewyn) a kafkovská baletní Proměna, z Divadla Alfa pak Kde domov můj?. „

V rámci tradičního epilogu v druhé části festivalu v Plzni vystoupí soubor Cirk La Putyka s novocirkusovou inscenací ADHD se zahraničními akrobaty a tanečníky, dále Dejvické divadlo s inscenací o osobnosti geniálního českého chemika profesora Antonína Holého Elegance molekuly a Divadlo v Dlouhé s divadelně-pohybovou inscenací Dopisy Olze.