Premiér diskutoval v Plzni se starosty nad změnami stavebního zákona

Premiér Andrej Babiš s ministryní Klárou Dostálovou po jednání se starosty. Foto: Richard Beneš

Na téma paragrafového znění návrhu stavebního zákona, které bude hotové 15. listopadu, diskutovali starostové města a obcí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) při jeho návštěvě v Plzni. Nový stavební zákon chystá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), podle úřadu má zkrátit povolovací řízení. U debaty se starosty proto nechyběla ani ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

„Máme zájem zlikvidovat všechna ta razítka, která potřebujeme dnes na stavby, i tu obrovskou byrokracii. Je to zásadní změna zákona. Měli bychom tomu věnovat strašně moc času, aby byli hlavně starostové dobře informováni, aby pochopili vůbec, že ten hlavní cíl je zjednodušit život i pro ně. Starostové samozřejmě argumentují tím, že to už tady bylo několikrát, ale dopadlo to vždy hůře než předtím,“ řekl po setkání s nimi Andrej Babiš.

Spolu s ministryní Klárou Dostálovou by chtěl premiér po polovině listopadu navštívit všechny kraje a setkat se s co největším množstvím starostů a o změnách zákona s nimi debatovat. „Teď jsme se starosty na toto téma debatovali a ta informovanost není úplně dokonalá,“ řekl Babiš.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci v Plzni. Foto: Richard Beneš

„Také jsme se bavili o černých stavbách. Každá desátá stavba se zahajuje načerno. Tady musíme v těch sankcích přitvrdit. Dokonce padaly od samotných starostů návrhy na to, kvalifikovat to jako trestný čin. Jeden starosta pak mluvil i o vyvlastnění černých staveb. Jsou to náměty, o kterých budeme přemýšlet a musíme to řešit ve Sněmovně,“ uvedl premiér.

„V novém zákonu chceme jít do nového institucionálního modelu, na stole máme dva scénáře. Jeden podle MMR, ten navrhuje dvoustupňové řízení, nejvyšší stavební úřad a jeho území pracoviště tam, kde jsou stavební úřady dnes. Druhý model je od ministerstva vnitra, ten předpokládá zrušení 500 stavebních úřadů, nechat obce s rozšířenou působností, kraje a nejvyšší stavební úřad. Starostové se více přiklánějí k variantě ministerstva pro místní rozvod,“ řekla ministryně Dostálová.

Věcný návrh nového stavebního zákona schválila v červnu vláda, zákon by měl platit od roku 2021. Digitalizace stavební agendy i sloučení jednotlivých řízení do jednoho procesu by měly celý proces urychlit.

Starosta Nepomuku Jiří Švec (ANO) ČTK řekl, že po rušení některých finančních úřadů města a obce nechtějí, aby se lidem vzdálil i další úřad. Je pro zjednodušení vyřizování stavebních povolení. „Pan premiér spočítal, že na některá stavební povolení je třeba až 49 razítek různých institucí a organizací,“ doplnil starosta Švec.

ben + ČTK