Přejmenovat divadlo? Podle ředitele DJKT hrozí kočkopes

foto: DJKT

Po úmrtí zpěváka Karla Gotta se opět rozhořela debata o tom, co po Zlatém slavíkovi pojmenovat. Plzeňští sociální demokraté nejprve hovořili o Novém divadle, později se na svém zasedání rozhodli vyjádřit úctu hned dvěma slavným plzeňským rodákům. Kromě Gotta i zasloužilému umělci Miroslavu Horníčkovi. Zatímco po Gottovi by pojmenovali lochotínský amfiteátr, po Horníčkovi právě Nové divadlo.

Nápad s přejmenováním Nového divadla se ale příliš nelíbí řediteli Divadla Josefa Kajetána Tyla Martinu Otavovi. „Je to taková sezóna náletů. Jeden týden tento názor, druhý týden další názor. Já si myslím, že se veřejné budovy nemají přejmenovávat v okamžicích, které jsou sice závažné, ale poměrně časté. Nebudeme přejmenovávat divadlo každých čtyři nebo pět let. Tato debata se otevírala už před tím, než se Nové divadlo pojmenovalo,“ prohlásil Otava.

Ředitel Divadla J. K. Tyla uznává, že například Miroslav Horníček udělal pro plzeňské divadelnictví hodně. „Ale vezměte si, že se bude psát o tom, jak soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla uvádí dnes večer v Horníčkově divadle Shakespearovu tragédii. To je kočkopes,“ dodal Otava.

Téma přejmenování je žhavé i na sociálních sítích a fantazii se přitom meze rozhodně nekladou. Lidé například navrhují přejmenovat Plzeň na Gottland, Gottham nebo Gottwaldov.