Představitelé plzeňského centrálního obvodu uctili památku vojenských důstojníků

foto: ÚMO Plzeň 3

V úterý 13. listopadu se na Štefánikově náměstí v Plzni uskutečnil pietní akt k uctění památky československých důstojníků plk. Ladislava Svobody, štábního kpt. Josefa Kučery a kpt. Václava Ženíška, kteří byli před šestašedesáti lety popraveni komunistickou zvůlí. 

Vzpomínkové setkání zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Plzeň, na jejichž budově se pamětní deska nachází. Na závěr setkání promluvil a přítomným poděkoval za účast ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň plukovník Ing. Milan Sklenář, M.A. Účastníci setkání drželi minutu ticha a zazněla také česká státní hymna. Za Městský obvod Plzeň 3 položil kytici starosta David Procházka a místostarosta Stanislav Šec.

„Dnes jsme vzdali hold třem vojenským důstojníkům, které bývalý režim odsoudil k smrti, a kteří byli jedněmi z mnoha obětí tehdejší komunistické doby. Je to o to smutnější, že se mnohdy v padesátých letech totalitní režim takto vyrovnával s vojáky, kteří pro naši svobodu bojovali v domácím odboji či v  západních armádách. Jsem rád, že v dnešní době si jejich památku již svobodně můžeme připomínat a mohl jsem je alespoň takto uctít,“ říká David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.

„Ani v dnešní době, kdy už se mnohým mohou zdát hrůzy války příliš vzdálené, bychom neměli zapomínat na hrdiny tehdejší doby a zločiny komunismu. Všem, kteří položili život během války nebo byli popraveni totalitním režimem, patří naše hluboká úcta,“ dodal Stanislav Šec.

Pietního aktu se zúčastnili také příbuzní obětí a žáci z nedaleké Benešovy základní školy.