Předčasně narozeným miminkům pomůže dar od ÚMO Plzeň 1

Foto: FN Plzeň

Zástupci Městského obvodu Plzeň 1 předali pět speciálních  křesel pro maminky na Neonatologickém oddělení FN Plzeň v pořizovací ceně 152 000 korun. V březnu letošního roku  předalo občanské sdružení Nedoklubko první pětici těchto speciálních křesel a v současnosti oddělení disponuje deseti klokánkovacími křesly.

Podle primáře neonatologického oddělení Jiřího Dorta tato speciální křesla pomáhají předčasně narozeným dětem nahradit období důležitého vývoje v maminčině bříšku. „Nejdůležitější je vytvoření  pevné vazby mezi miminkem a maminkou a právě k tomu účelu slouží klokánkovací  křesla. Dítě je v maminčině náruči a protože je ve známém prostředí, uklidňuje se,“ podotkl.

„Na podzim jsme byli na překrásné benefiční akci Miminka do dlaně- v rukách andělů, na které bylo prezentováno, že výtěžek půjde na zakoupení klokánkovacích křesel. Úžasná atmosféra tohoto večera a  skvělí lidé, kteří pomáhají předčasně narozeným dětem, nás inspirovali k tomu, že jsme myšlenku dárcovství také podpořili a dovedli až do konce. Klokánkovací křesla už pomáhají,“ uvedl starosta ÚMO 1 Miroslav Brabec.

„Jsem moc rád, že  naše  společnost  pomáhá a nezapomíná na ty nejmenší. Pan docent a jeho skvělý tým občas dokážou „zázraky“. Jak byste jinak nazvali cestu, při které i z méně než 1000 gramového miminka po čase odchází domů s rodiči spokojený kojenec? Předávám pomyslné poděkování všech současných i budoucích miminek celému městskému obvodu Plzeň1. Peníze na nákup klokánkovacích křesel byly vynaložené opravdu na dobrou věc,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Odborníci neonatologického oddělení se starají o zdravé novorozence  a zároveň o nemocná a nezralá miminka s nízkou porodní hmotností. Klokánkovací křesla jsou umístěna  na jednotce intenzivní a resuscitační péče  a určena pro maminky miminek  se závažnými vrozenými vadami, s těžkými poruchami poporodní adaptace a dětí vážící méně než 1 500 g. Ve FN Plzeň se ročně narodí více jak 3 000 dětí.