Před soudem stojí muž, který v centru Plzně bodl nožem řidiče dodávky

Ilustrační foto

Z pokusu o vraždu a z nebezpečného vyhrožování se v pondělí začal u Krajského soudu v Plzni zpovídat Miroslav K. (27). Obžaloba ho viní z toho, že loni v prosinci u plzeňského Mikulášského náměstí ve čtvrti Slovany bodl nožem do hrudníku čtyřicetiletého řidiče dodávky a jeho spolujezdci vyhrožoval. Hrozí mu až 18 let vězení. U soudu vypověděl, že rozhodně nechtěl nikoho zabít ani nikomu ublížit. Jak se nůž ocitl z kapsy v jeho ruce, ani jak jím nejméně dvakrát bodl jiného muže, si prý nevybavuje.

Podle spisu stál obžalovaný před jedním plzeňským barem a začal bouchat pěstí do dodávky, která se snažila vycouvat, a hlasitě nadávat. Řidič vystoupil, aby zjistil, co se děje a proč muž za jeho autem tak vyvádí. Po slovní rozepři pak měl Miroslav K. vytáhnout nůž a řidiče dodávky dvakrát bodl do levé strany hrudníku. Napadený muž utekl do sousedního domu. Obžalovaný pak šel ještě ke spolujezdci z dodávky, který se v obavě zamkl v autě, několikrát udeřil do dveří a okna vozu a odešel, tvrdí obžaloba.

Útočník vypověděl, že během dne vypil několik piv. Navečer byl s přítelkyní a s kamarádem v baru a sel ven kouřit. Cítil se opilý. Dodávka najednou začala couvat a narazila do něj. Zařval prý, ať řidič vrátí řidičský průkaz, když couvá do lidí, a uhodil pěstí do boční části vozu s plachtou. Řidič prý vystoupil a zaútočil na něj, strčil do něj a narazil ho tvrdě na zeď. V tu chvíli prý zřejmě vytáhl nůž. Přesně si ale nic nepamatuje. Řidič dodávky pak řekl „au“ a utekl. Agresor se šel ještě zeptat spolujezdce, co se děje. Po incidentu prý šel zaplatit útratu do baru, dal nůž přítelkyni a rozešli se. Všiml si, že sám krvácí z ruky a měl strach, jestli něco neprovedl. Sám pak šel spát do kamionu, který řídí. Po několika hodinách ho zadržela zásahová jednotka policie a zbila ho, popsal u soudu svou verzi událostí. Při zadržení měl v dechu 1,75 promile alkoholu a pozitivní test na amfetamin.

Napadený muž díky zásahu lékařů a operaci v nemocnici přežil. Jedna bodná rána jen těsně minula jeho srdce, způsobila mu ale masivní krvácení v hrudníku. Jako odškodné požaduje zhruba 370.000 korun. Jednání pokračuje dalšími výslechy a důkazy.

ČTK