Před soudem je Ukrajinec, který v Plzni napadl sportovce a připravil ho o nohu

Ilustrační foto

Obžalobě z pokusu o vraždu čelí od pondělí u plzeňského krajského soudu dvacetiletý Ukrajinec Andrij Š. Státní zástupce ho viní z toho, že loni na začátku listopadu na Klatovské třídě v Plzni bodl po krátké rozepři sedmadvacetiletého muže nožem do břicha a do hrudníku. Napadený přežil díky specializované péči lékařů. I přes veškerou péči mu ale museli v nemocnici amputovat nohu. Obžalovanému teď hrozí 18 let vězení. Otřesný případ násilí v Plzni vyvolal širokou diskusi občanů, kteří požadují zlepšení bezpečnostní situace ve městě v souvislosti s kriminalitou cizinců.

Událost se stala v sobotu 3. listopadu před půlnocí. Cizinec šel se svými dvěma staršími bratry a dostali se do potyčky s poškozeným Čechem. Strkali se, spadli na zem, když se postavili, vzal obžalovaný nůž, takzvaný motýlek, a bodl svého protivníka, uvedl státní zástupce.

Napadenému muži způsobila rána do břicha těžké zranění, silné vnitřní krvácení a mimo jiné nedokrvení nohou. Muž bojoval v nemocnici o život, selhávaly mu orgány. Lékaři mu museli necelý týden po zranění amputovat levou nohu ve stehně. Ani pravá noha není zcela v pořádku, uvedl státní zástupce.

Obžalovaný v pondělí u soudu odmítl vypovídat. K věci se nevyjádřil ani při předchozích výsleších na policii. Zdravotní pojišťovna si nárokuje náhradu nákladů na léčbu zraněného muže přes 4,4 milionu korun, sám napadený požaduje jako odškodné přes 7,3 milionu korun.

Přítelkyně napadeného muže u soudu v pondělí vypověděla, že šla se svým přítelem a s přítelem své sestry po chodníku na Klatovské třídě. Proti nim šli tři muži. Už zdálky bylo podle ní vidět, že jsou opilí a potácejí se. Když se dvě skupinky míjely, uhnula žena a dva muži na stranu, protože v protější skupince tří mužů chtěl jeden zvracet.

„Nechtěli jsme, aby nás pozvracel, tak jsme uhnuli na stranu,“ řekla. Neví, jestli o sebe přitom někdo nezavadil, když se po chvíli otočila, viděla už, jak na ně muži běží a pokřikují. Tehdy zjistila, že jsou to cizinci. Dva z cizinců podle ní stále útočili na jejího přítele. Strkali se a prali, spadli na zem. Snažila se konflikt urovnat. Samotné bodnutí ale neviděla. Skupince pak pomohli další Ukrajinci, pomáhali udržet při vědomí zraněného muže, jeden z nich pomáhali policii najít útočníky, kteří utekli.

Případ je o to smutnější, že napadeným mužem je dnes již bývalý florbalista Radek Zelinka. Ten hrál za třetiligovou Kadaň a do Plzně přijel o den dřív před zápasem, který už nemohl sehrát. Těžce zraněnému sportovci, který bojoval v nemocnici o život vyjádřili morální podporu prostřednictvím videovzkazů známí sportovci a různé osobnosti, například tenista Tomáš Berdych či fotbalový komentátor Jaromír Bosák. A nezůstalo jen u morální podpory. Ve prospěch zraněného sportovce se uskutečnilo několik charitativních zápasů i dalších akcí, jejichž výtěžek byl určen na rekonvalescenci Radka Zelinky.

ČTK + ben