Před půlnocí bylo hotovo, náměstí Republiky už zdobí vánoční strom

Strom se snáší pomocí jeřábu na své místo na náměstí Republiky. Foto: Zuzana Duzbabová

Vztyčením 14 metrů vysokého vánočního stromu v pondělí půl hodiny před půlnocí na náměstí Republiky korunovali pracovníci Správy veřejného statku města Plzně a specializované firmy celodenní dřinu. Ta začala už ráno v ulici Ke Starým valům kácením krásně rostlé douglasky tisolisté, která tam rostla na soukromém pozemku. Strom věnoval městu vlastník zahrady, na níž strom až do dnešního dne dlouhá léta rostl.

Strom právě dorazil na náměstí Republiky. Foto: Zuzana Duzbabová

Vánoční strom musí splňovat přísná kritéria, měl by být optimálně vysoký 13 až 14 metrů, nejvýše pak 15 metrů. Musí mít také vhodný kuželovitý tvar, aby se na něj dala bez problémů zavěsit světelná výzdoba. Po poražení je také nutné prozkoumat, zda není strom příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen. I z toho důvodu má město v záloze každý rok vytipované dva stromy. To také pro případ, kdyby se ten první třeba zlomil při manipulaci, nebo kdyby se stala jiná nehoda. I to už se v Plzni v minulých létech také přihodilo.

O finální vztyčení stromu na náměstí Republiky se postaral vysoký jeřáb. Samotná instalace zabrala přibližně půl druhé hodiny. Vánoční výzdobu začnou pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků instalovat v týdnu od 26. listopadu, tento náročný proces zabere několik dní. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se pak uskuteční 2. prosince v 16.00 hodin.

Začíná finální část celé nároční operace. Foto: Zuzana Duzbabová

Město Plzeň do vánoční výzdoby investuje 1,5 milionu korun. Počet instalovaných vánočních prvků ve městě se blíží ke dvěma stovkám. Další nezanedbatelný počet vánočních dekorací, které bude možné v Plzni vidět, si zajišťují i jednotlivé městské obvody.