Přechod na DVB-T2 se blíží

Pozemní televizní vysílání přechází na moderní vysílací standard DVB-T2. Své oblíbené stanice budete moci i nadále sledovat bezplatně, avšak ve vysoké kvalitě, s doplňkovými interaktivními službami a širší nabídkou! Co všechno ale pro vás změny znamenají a co musíte udělat pro to, abyste o televizní kanály nepřišli?

CO JE TO DVB-T2? 

V současnosti umožňuje sledování televize digitální pozemní vysílání ve standardu DVB-T. V letošním roce se pomalu dokončuje přechod na nový standard s názvem DVT-T2, který zajistí kvalitní a spolehlivý příjem televizního vysílání.

CO TO ZNAMENÁ PRO DIVÁKA?

Přechod na nový standard s sebou přináší i některá úskalí. Některé televize a set-top boxy neumožňují přijímání DVB-T2. Pakliže váš televizor nepodporuje DVB-T2 s kódováním HEVC, brzo již nebudete schopni naladit televizní kanály. Jestli nemáte televizi ošetřenou štítkem Českých radiokomunikací, informujte se o technických parametrech u výrobce.

CO S TÍM? 

Prvním způsobem je zakoupení nového televizoru. Levnější variantou je pak nákup nového set-top boxu. V obou případech se ujistěte u prodejce, že podporuje DVB-T2 + HEVC. Pakliže žijete v bytovém domě se společnou anténou, ujistěte se, že je na ní nainstalován set top box s podporou DVB-T2 + HEVC.

EXISTUJE JINÝ ZPŮSOB? 

Nechcete investovat do nového zařízení? Pak můžete přejít na jiný způsob přijímání televizního vysílání. Jakkoliv standard DVB-T2 znamená kvalitní vysílání, jde stále o nejnižší dostupnou kvalitu i kvantitu kanálů. Více kanálů nebo HD kvalitu obrazu zajistí jiné formy.

a) Plnohodnotná TV přes internet IPTV

Výhody: nízká pořizovací cena, široké spektrum programů, zpětné shlédnutí
Nevýhody: nutnost kvalitního internetového připojení

b) Satelitní televize

Výhody: není závislá na internetu, zahraniční kanály, pokrytí po celé ČR, největší kvalita obrazu
Nevýhody: nutnost odborné instalace paraboly

c) Kabelová televize

Výhody: bez nutnosti internetu, poměr cena/výkon, zpětné shlédnutí
Nevýhody: uzavřená síť s nízkou mobilitou

KOLIK MÁM ČASU? 

Aktuálně je nepřerušené vysílání zajišťováno tzv. Přechodovou sítí. Díky ní může probíhat přechod na nový standard, aniž by došlo k přerušení vysílání. Definitivní konec vysílání DVB-T proběhne do roku 2021.

V případě nejasností se lidé mohou s dotazy ohledně přechodu na DVB-T2 obracet na k tomu speciálně zřízenou bezplatnou linku Českých radiokomunikací 800 929 929, která je dostupná v pracovních dnech od 8 do 20 hodin. Technické dotazy týkající se přijímačů bude po dohodě Českých radiokomunikací řešit linka 225 991 000 společnosti Datart.