Právo: Řidič autobusu zakázal vstup ženě s kočárkem. Vymyslel si nařízení

ilustrační foto/plzen.cz

Nulovou empatii projevil řidič linkového autobusu vůči ženě s kočárkem v pátek dopoledne v pražských Holešovicích. Odmítl vpustit ženu do autobusu s tím, že pravidla mu neumožňují vézt více než dva kočárky, které již ve vozidle jsou. Možnost odmítnout pasažérku s kočárkem, pokud sezná autobus za plný, skutečně má. V nařízeních ale nikde nestojí, že maximum jsou dva kočárky.

Když se žena s kočárkem jala na zastávce nastupovat, řidič vyskočil z předních dveří a zavolal: „Ke mně s tím kočárkem nenastupujte, já už tam mám dva.“ Autobus byl jinak poloprázdný, nebyla zaplněna ani všechna místa k sezení, nikdo navíc nestál. Žena by se tedy do vozidla bez větších potíží vešla. Po deváté hodině ranní již bylo po špičce, a tak by nikomu ve voze nepřekážela. Na otázky, zda nemůže zamhouřit oko, odsekl: „Počkejte si na další autobus, mě to nezajímá, já si to nevymyslel.” A následně uzavřel dveře autobusu. On i žena přitom dobře věděli, že další spoj v tomto směru jede až za 30 minut.

„Řidič ve svém vyjádření uvedl, že nereagoval zvýšeným hlasem, nicméně sdělil ženě s kočárkem, že v autobuse již dva kočárky jsou a více kočárků se nepřepravuje z důvodu průchodnosti spoje. Řidič rovněž odmítá označení – hulvát, jednal dle svých slov slušně a naopak byl prý přítomným svědkem události nazván blbcem,“ informoval mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Jiří Štábl.

„Ve Smluvních přepravních podmínkách je stanoveno, že na vyhrazené plošině ve vozidlech povrchové dopravy se přepravuje jeden dětský kočárek. Záleží na tom, jak řidič vyhodnotí aktuální provozní situaci a zda povolí i případnou přepravu dalších kočárků. V tomto případě již byly v autobuse dva kočárky přepravovány, tudíž v tomto ohledu jednal řidič v souladu s přepravními podmínkami,” tvrdí Štábl. Nařízení ohledně maxima dvou kočárků, se kterým řidič přišel, však neexistuje. „Řidič může podle provozní situace povolit přepravu dalších kočárků,” stojí jasně v pokynech Pražské integrované dopravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here