Les za Plzní zatopila porucha vodovodu, špatně přístupný terén komplikuje opravu

foto: HZS PK

Aktualizováno 15:45 Jezírko vznikalo postupně od dnešních ranních hodin v lese nedaleko sjezdu z obchvatu Třemošné od Plzně. Může za to unikající voda, která protékala z vodovodního potrubí. Vodárně už se podařilo místo úniku lokalizovat, samotnou opravu ale komplikuje špatně přístupný terén.

„Voda uniká pod tlakem a dostává se do lesa, který lokálně zaplavuje,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar s tím, že jednotky odčerpávají vodu z místa úniku a celou situaci řeší ve spolupráci s Vodárnou.

Podle mluvčí Vodárny Dany Veselé došlo na vodovodním přivaděči, kterým je dopravována pitná voda pro Zruč – Senec a související skupinový vodovod, k významné poruše. „Od ranních hodin probíhala lokalizace místa poruchy. S ohledem na zalesněný, nepřístupný a zaplavený terén bylo pro odčerpání unikající vody, nasazeno šest výkonných čerpadel a sací vůz. Kvůli významnému úniku však byla nutná pro lokalizaci místa poruchy i součinnost hasičského záchranného sboru,“ podotkla Veselá.

Aktuálně je již místo poruchy lokalizováno, ale před vlastní opravou bude podle Veselé nutné pokácet zhruba 10 vzrostlých stromů, které brání v příjezdu těžké techniky k místu poruchy. „Zásobování odběratelů vodou je i přes vzniklou poruchu zajištěno standardním způsobem, ze strany provozovatele vodovodní sítě však byl dán apel na omezení zálivek a podobného způsobu využití pitné vody,“ uvedla Veselá.

Při odstranění havárie však bude nutné provést odstávku vodovodního řadu. „Pro tuto dobu bude zajištěno náhradní zásobování vodou za pomoci šesti cisteren. Aktuálně je možné vyslovit předpoklad, že vzniklá porucha bude odstraněna okolo dnešní 20. hodiny. Ze strany Vodárny bude vynaloženo maximální úsilí, aby byla standardní dodávka vody ještě dnes obnovena,“ doplnila mluvčí.