Pozor, tento doplněk stravy s kovovým hořčíkem může být zdraví nebezpečný

foto: SZPI

Americký doplněk stravy, který se prodává také na českém trhu, obsahuje nepovolenou látku v podobě částic kovového hořčíku.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila hořčík ve formě kovu v doplňku stravy „Molekulární vodík H2 Viva“, označení šarže LOT#14498, země původu USA. „Inspekce provedla kontrolní nákup potraviny na webu www.health-detox.cz společnosti Jan Trávníček, Chříč 72, 331 41 a provedla u ní laboratorní analýzu. Ta zjistila přítomnost částic kovového hořčíku v množství 20-30% na tabletu. Před řádným rozpuštěním ve vodě je kovový hořčík silně reaktivní látkou, která může představovat riziko pro lidské zdraví,“ uvedl Radoslav Pospíchal ze SZPI.

Dodavatelem do ČR byla společnost AlkaViva, LLC, 8745 Technology Way C, Reno, United States. Kontrolované osobě potravinu dodala společnost Nature Force s.r.o., Vitkova 243/13, Praha.

„Kontrolovaná osoba již potravinu na trh neuvádí, nicméně SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří předmětnou potravinu vlastní, aby ji nekonzumovali. Informaci o zjištění inspekce notifikovala v evropském systému rychlého varování RASFF a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ dodal Pospíchal.