Pozor na klíšťata. Jejich výskyt dosáhl vrcholu

ilustrační foto

Sezona přenašeče zákeřných nemocí vrcholí. Až do neděle platí na území České republiky nejvyšší desátý stupeň nebezpečí aktivity klíšťat.

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem. ČHMÚ hlásí v těchto dnech stupeň ohrožení s číslem 10, tedy maximální hodnotu. Preventivní opatření jsou podle odborníku jasná. „Jde o použití repelentu před každou procházkou do přírody. Dále se nedoporučuje vstupovat volně do listnatých a smíšených lesů. Doporučuje se spíše pohyb po sušších zpevněných cestách, kde se klíšťata tolik nevyskytují. Večer a ráno by jste neměli zapomínat na  prohlídku těla a  popřípadě vynaložit maximální snahu o co nejrychlejší a nejopatrnější odstranění klíšťat z vašeho těla,“ uvedl ČHMÚ.

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu.