Poznejte naší historii! Některé hrady a zámky mají i teď otevřeno

Zámek Zbiroh

Za okny už máme jaro, a tak by byla velká škoda sedět doma na gauči. Nevíte kam vyrazit? Máme pro vás 5 tipů, kam za historií.

Zámek Zbiroh – Pokud hledáte nějaký zámek v blízkosti, tak je ideálním místem právě Zbiroh. Z Plzně tam budete autem zhruba za 30 minut. Navštívit můžete ateliér Alfonse Muchy, který zde vytvořil slavnou Slovanskou epopej a žil skoro 20 let. Najdete tam i jedno „nej“ a to nejhlubší ručně hloubenou studnu v Evropě (163 m). Výlet můžete zakončit v zámecké krčmě u poháru vína či u žejdlíku chmelového moku.

Hrad Karlštejn – Pokud máte trochu více času, zavítejte na hrad Karlštejn. Tady jsou pro vás připravené dva okruhy. Uvidíte prostory Císařského paláce, Hradní pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži nebo soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže.

Zámek Dobříš – Pokud si chcete o víkendu připadat jako v pohádce, přijeďte na zámek v Dobříši. Nabízí i možnost ubytování v severním křídle zámecké budovy. Přichystané jsou pro vás tři okruhy prohlídek. Druhý je ideální pro děti. Podmínkou je, že musí být trošku nebojácní!

Hrad Loket – Kdo si rád prohlíží hrad bez průvodce, má tady možnost. Lze objednat i prohlídku s průvodcem. Projdete si tady hrad od sklepů až po půdu. Najdete zde i křehkou výstavu porcelánu z produkce místních továren. Buďte na výstavě opatrní.

Autoři článku: Zuzana Čadová / Iva Brožová