Požár ubytovny na Karlově poškodil i okolní firmy, hledají nové prostory k podnikání

Požár ubytovny na Karlově. Foto: archiv

Značné škody na dalším majetku způsobil ničivý požár v areálu vyhořelé ubytovny v Plzni na Karlově, se kterým před týdnem bojovalo 12 hasičských jednotek. Požár si vyžádal jednu oběť a 12 zraněných osob. Vedle ubytovny zničil požár nejen podnikatelské prostory, nýbrž zásadně či úplně poškodil i vybavení potřebné pro jejich činnost.

Vedení Městského obvodu Plzeň 3 oslovilo majitele postižených provozoven s nabídkou pomoci ve formě zprostředkování pronájmů náhradních prostor pro podnikání či případného odkupu pozemků ve vlastnictví města Plzně.

Starosta centrálního obvodu Radislav Neubauer (ČSSD) s místostarostou Davidem Procházkou (ANO) přislíbili v rámci svých kompetencí pomoc při jednáních s městem Plzní o případných náhradních prostorách. Po krátké konzultaci se Správou veřejného statku města Plzně nabídlo možnost pronájmu skladovacích prostor v garážích na území města Plzně. Dále jsou volné bývalé podnikatelské prostory ve vnitrobloku Klatovská ul. a Dobrovského. Tyto prostory je ale nutné nejprve prohlédnout, zda by byly vhodné pro dané podnikání, poté lze přistoupit k dalšímu jednání ohledně podmínek pronájmu.

„Snažíme se o co nejúspěšnější jednání s městem, abychom těmto živnostníkům pomohli, neboť se ne svojí vinou dostali do téměř likvidační situace“, říká Radislav Neubauer, starosta plzeňského centrálního obvodu.

Podnikatelé mají zájem o pronájem jednoho až dvou automobilových stání se zázemím pro autoopravárenství, dále pak o prostor pro dílnu o velikosti 100 m² s velkými vraty pro výrobu akvárií a terárií na klíč. Další firma shání prostor o velikosti 4 x 15 m² na čtyři automobilová stání a objekt k odkoupení o velikosti 200 m² či pozemek k odkoupení o velikosti 1000 – 2000 m² pro autoservis se šesti zaměstnanci.

„Vlastně ani není známo, že jeden ze živnostníků pomohl zachránit lidské životy, kdy k hořícímu objektu přistavil auto, aby na něj mohli z 1. patra seskočit ohněm uvěznění lidé. Žádáme všechny, kteří by vhodné prostory mohli poskytnout, aby pomohli. Kontakty na dotčené živnostníky jsou u nás na úřadě, dodal místostarosta obvodu David Procházka.