Posviť si na budoucnost. Festival pomůže žákům vybrat si žákům ideální variantu vzdělání

Téměř šest desítek vystavovatelů z řad středních a vysokých škol a zástupci významných zaměstnavatelů v regionu čeká na návštěvníky už třetího ročníku festivalu Posviť si na budoucnost. Ti všichni poskytnou informace o možnostech studia a následném uplatnění na trhu práce. Akce se uskuteční ve dnech 18. a 19. října. Páteční program je ale určen hlavně pro školy.

Zástupci středních a vysokých škol a zaměstnavatelů v regionu předají zájemcům potřebné informace, a to atraktivní formou. U stánků si bude možné vyzkoušet například virtuální realitu, měření tělesných hodnot, robotickou stavebnici, potěší možnost líčení a česání, chybět nebudou ani nejrůznější ukázky – sommeliérství, řemesla nebo zbraně a donucovací prostředky. Program bude navíc k vidění na nádvoří DEPO2015. „Tam se premiérově představí složky Integrovaného záchranného systému, tedy Armáda ČR, Policie ČR a Hasičský záchranný sbor ČR. ,“ vysvětlila projektová manažerka Správy informačních technologií města Plzně Anna Čudáková. Akci pořádá město Plzeň ve spolupráci s dalšími partnery, jimiž jsou Plzeňský kraj, Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji, Teritoriální pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje, Úřad práce ČR – krajská pobočka v Plzni, Info kariéra a Czech Invest.

 „Volba budoucího povolání či samotný výběr školy patří mezi klíčové aspekty, které zásadním způsobem ovlivňují naše životy. Je velice důležité, aby mladí lidé, ale i jejich rodiče, měli dostatek informací, a učinili tak co nejlepší výběr. Vážím si toho, že se díky spolupráci všech zúčastněných podařilo vytvořit tuto velmi přínosnou akci, za kterou do západočeské metropole míří tisíce lidí z Plzně a širokého okolí,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová považuje tuto akci za kamínek do mozaiky, aby se mladý člověk dokázal dobře zorientovat ve volbě povolání. „Dříve se řemeslo dědilo z otce na syna, hrály roli rodiče dětí. Tohle je příležitost pro celé rodiny, jak se seznámit s konkrétními nabídkami tak, aby mohlo dojít k nějaké diskusi. A volba povolání je dnes o diskuzi,“ dodala Bartošová.

Festival Posviť si na budoucnost se uskuteční v pátek a v sobotu – zájemci mohou dorazit kdykoliv po oba dva dny, nicméně páteční program je určen převážně školám a z kapacitních důvodů je nutné se na něj předem registrovat. Mezní termín pro registraci je 15. října. V sobotu, kdy do DEPO2015 tradičně míří studenti se svými rodiči, je vstup možný bez registrace. V pátek se brány areálu otevřou v 8 hodin, přičemž předpokládaný konec programu je ve 14 hodin, v sobotu mohou návštěvníci dorazit od 9 do 12 hodin. Vstupné je zdarma.