Postrach pošt v Plzeňském kraji dopaden. Byl jím recidivista, který chtěl loupit i v Německu

ilustrační/Foto: M. Osvaldová

Policistům se podařilo objasnit sérii loupežných přepadení nejen pošt v Plzeňském kraji, ale dokonce i německé banky. Za vším stojí čtyřiatřicetiletý recidivista, který se ke všem činům přiznal.

Recidivistu odhalily kamery.

K první loupeži se muž odhodlal 15.10.2018, kdy kolem šestnácté hodiny přijali policisté oznámení, že v obci Líšťany na severním Plzeňsku došlo k loupežnému přepadení pošty. Maskovaný muž tam přistoupil k přepážce a pod pohrůžkou namířené zbraně donutil pracovnici pobočky k vydání finanční hotovosti. Policisté začali případ prověřovat, kdy po uplynutí 24 hodin jim byl nahlášen další charakterově podobný případ. Dne 16.10.2018 kolem sedmnácté hodiny vstoupil do budovy pošty v obci Šťáhlavy na jižním Plzeňsku muž s kapucí na hlavě. Za přepážkou se v danou chvíli nacházely dvě pracovnice pobočky. Muž pod pohrůžkou zbraně postupně obě ženy donutil k vydání finančních hotovostí.

„Kriminalisté intenzivně prověřovali oba případy. Hned na počátku pracovali i s verzí, že skutky mohou mít vzájemnou souvislost. Mimo jiné bylo přijato bezpečnostní opatření k ochraně zájmových objektů,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Fialová.

Dne 20.12.2018 kolem 14. hodiny následoval další útok. Tentokrát si pachatel vyhlédl na jižním Plzeňsku poštu v Nezvěsticích. Maskován kapucí vstoupil dovnitř a pod hrozbou zbraně donutil dvě pracovnice pobočky k vydání finančních hotovostí. Neuplynuly ani tři týdny a pachatel zaútočil znovu. Začátkem tohoto roku přijali domažličtí policisté oznámení, že maskovaný muž si stejným způsobem odnesl z pošty v obci Meclov na Domažlicku několikatisícovou finanční hotovost. Ještě předtím se přitom vydal vyloupit banku v Německu, plán mu ale příliš nevyšel, naopak udělal klíčovou chybu a nechal se natočit na kameru.

Na případech podle Fialové spolupracovali kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, Městského ředitelství policie Plzeň a územních odborů Plzeň-venkov a Domažlice. „V průběhu prověřování a díky vzájemné součinnosti kriminalistů napříč krajem bylo zjištěno, že všechny skutky mají společného jmenovatele, a to osobu pachatele,“ informovala policejní mluvčí. Kriminalisté zajistili záznamy z kamerových systémů, podařilo se jim zjistit vozidlo, které podezřelý muž užíval a pohyb auta v místě loupeží. „Ve chvíli, kdy byly provedeny veškeré úkony a precizně zadokumentována trestná činnost a důkazní prostředky, byl vrchní komisařkou odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje obviněn 34letý recidivista pro pokračující zvlášť závažný zločin loupeže. Zároveň byl státnímu zástupci podán podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby,“ sdělila Fialová. Obviněný muž se podle jejích slov při výslechu k loupežím přiznal, zároveň vydal atrapu krátké střelné zbraně, kterou při útocích ohrožoval pracovnice poboček. K závažnému jednání vedla obviněného finanční tíseň.