Poslankyně Kořanová získala za svůj návrh ocenění v soutěži Zákon roku 2019

Poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Barbora Kořanová předložila jako zástupce největšího poslaneckého klubu spolu s dalšími poslanci v březnu 2019 návrh zákona o právu občana na digitální služby. Zákon je zásadním legislativním opatřením v oblasti elektronizace komunikace s úřady a jeho cílem je usnadnit život všem občanům v České republice. Sněmovna zákon přijala v listopadu 2019, Senát vyslovil svůj souhlas v prosinci 2019 a prezident republiky návrh 19. prosince 2019 podepsal, čímž definitivně ukončil legislativní proces.

Návrh zákona v letošním roce obdržel nominaci v soutěži Zákon roku 2019, kterou pravidelně vyhlašuje společnost Deloitte a tuto nominaci proměnil v první místo na stupni vítězů této soutěže. O vítězi rozhodovala řada zástupců podnikatelského sektoru a záštitu tradičně přijala Hospodářská komora ČR i Advokátní komora ČR.

Poslankyně Barbora Kořanová se ve čtvrtek 14. května zúčastnila předávání ocenění v sídle společnost. „Já bych v první řadě chtěla poděkovat společnosti Deloitte, že tuto soutěž pořádá, protože jistě vede k šíření povědomí o naší legislativě, což jako poslankyně velmi vítám. Ocenění si velmi vážím a beru ho jako potvrzení, že digitalizace je cesta správným směrem a více než roční práce na tomto návrhu měla smysl. Do Poslanecké sněmovny jsem šla jako podnikatelka s tím, že chci pomoci usnadnit život v této zemi a když se teď ohlédnu za návrhy v oblasti digitalizace, tak si říkám, že se to daří. Zákon je významný nejen svým obsahem, ale tím, že ukázal možnosti spolupráce veřejného a soukromého sektoru i tím, že v Poslanecké sněmovně byl přijat většinou 163 ze 168 přítomných poslanců,“ uvedla Kořanová.

Návrhy v oblasti digitalizace vychází z dlouhodobé snahy vlády Andreje Babiše akcentovat toto téma, jehož koncepce je obsažena v plánu Digitální Česko, který koordinuje vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla, který se na přípravě legislativy rovněž velmi úzce podílel.