Poslanec vrací lidem právo na soukromí, ale pokuty za kouřící komíny neodmítá

ilustrační foto

Změnit sporné opatření, které umožňuje úředníkům kontrolujícím spalování v kotlích vstup do obydlí bez souhlasu jeho majitele, chce Občanská demokratická strana. Její poslanec a člen sněmovního výboru pro životní prostředí ze sousedního Jihočeského kraje Jan Zahradník navrhuje, aby úředníci měli nově tuto kompetenci pouze v případě souhlasu majitele. Pokud by však majitel kotle takové žádosti nevyhověl, přestože předtím čelil podezření na opakované znečišťování ovzduší a byl na to písemně upozorněn ze strany obecního úřadu, bylo by to považováno za přestupek. Na základě toho by musel dotyčný majitel uhradit odpovídající pokutu. ODS o tom informuje na svých webových stránkách.

Jan Zahradník tuto změnu navrhuje v rámci projednávání novely zákona o ochraně ovzduší. „ODS vždy hájila a bude hájit právo lidí na soukromí proti neopodstatněným zásahům státu a princip nedotknutelnosti obydlí,“ říká jasně poslanec. „Současně však vnímáme, že mezi námi žijí i nezodpovědní lidé, kteří spalováním nevhodného paliva otravují život svým sousedům a poškozují kvalitu ovzduší. Dosavadní znění zákona je pro nás přesto nepřijatelné, protože umožňuje úředníkům vniknout do domova lidí jen na základě subjektivních dojmů,“ vysvětluje Zahradník.

Pozměňovací návrh podle něho představuje rozumný kompromis, který zachovává možnost udělit sankci lidem, kteří navzdory varováním dál zamořují vzduch v obcích, současně ale škrtá ze zákona sporné oprávnění úředníků. „Nejde o nový princip. Podobně se právo chová u řidičů, kteří mají projít testem na návykové látky, včetně odběru krve. Ani tady nemůže represivní orgán odebrat krev řidiči násilím. Pokud ale řidič odmítne takové podezření vyvrátit prostřednictvím krevního testu, je to považováno za přestupek a pokutě se nevyhne,“ argumentuje Jan Zahradník. Ten chce nyní o podpoře svého návrhu jednat se zástupci dalších stran a hnutí v Poslanecké sněmovně.