Poslanec ODS chce obcím přidat peníze na žáky a podpořil ho i kolega z ČSSD

Vladislav Vilímec / foto: blisty.cz

Od příštího roku by obce, které zřizují školy, mohly dostat víc peněz na žáka. Zatímco dnes je to podle údajů ministerstva financí necelých deset tisíc korun, od roku 2018 by se tato částka mohla zvýšit o zhruba 35 procent a přesáhnout 13 tisíc korun. Umožnila by to změna v rozpočtovém určení daní (RUD), podle kterého jsou rozdělovány sdílené daňové výnosy obcím.

S návrhem, aby se při rozdělování peněz obcím posílilo kritérium počtu žáků, přišel při projednávání novely zákona o rozpočtovém určení daní předložené Libereckým krajem poslanec ODS z Plzeňského kraje, místostarosta Kdyně na Domažlicku Vladislav Vilímec. A – světe, div se – ve sněmovním rozpočtovém výboru ho podpořil i Vilímcův rival, další poslanec z regionu Václav Votava (ČSSD).

„Vážím si podpory kolegů z ostatních stran i součinnosti se zástupci ministerstva financí. Díky tomu bude možné zajistit více finančních prostředků na rozvoj regionálního školství. Ukazuje se, že současná pravidla nestačí na úhradu neinvestičních nákladů, které musí obce jako zřizovatelé na chod škol vydávat,“ komentoval rozhodnutí rozpočtového výboru Vladislav Vilímec, sám místostarosta města, které školu zřizuje. Vilímec věří, že návrh najde širokou podporu i ve finálním hlasování o zákoně.

„Členové rozpočtového výboru za sociální demokracii podpoří tuto novelu. Podpoří ji také poslanecký klub, pokud tam nebudou zásadní změny oproti tomu, co předkládá Liberecký kraj,“ řekl Votava.