Porota Animánie měla v Plzni honičku. Vybírala z více než 200 filmů

Deset cen a deset čestných uznání rozdala v sobotu večer porota Festivalu Animánie. Mezinárodní jury, ve které kromě přední české režisérky Kristiny Dufkové zasedla polská producentka Paulina Zacharek a italský pedagog Roberto Paganelli, ohodnotila u filmů zejména osobitý přístup, jedinečné výtvarné zpracování nebo původní příběhy. Porota vybírala z více než 200 krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi a mladými tvůrci do 26 let.

Do nedělního odpoledne festivalové projekce navštívilo přes 2500 diváků, workshopy a festivalovými animačními dílnami prošlo 900 dětí. Mezi nejúspěšnější programy festivalu patřila projekce filmu Lajka, který doprovodil režisér filmu Aurel Klimt, ohlas sklidil i filmový Hurvínek, uvedený scénáristou Milošem Kirschnerem ml., nebo profesor Jiří Barta a jeho prezentace filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.

V rámci Kolokvia mediální a filmové výchovy, které probíhá při festivalu již třetím rokem, se sjelo do Plzně 35 odborníků a zástupců významných českých institucí, např. Národního filmového archivu, programu Kreativní Evropa, Fondu kinematografie nebo českých a slovenských vysokých škol.

Ceny festivalu Animánie 2017:

Porota ve složení Kristina Dufková, Roberto Paganelli a Paulina Zacharek udělila:

Čestná uznání: ULICE BARREDA (P), JAK DĚLÁ DIVÁK (PL), AVIATOR (PL), OTTOMANI (IT), NAŠE MÍSTNÍ STRAŠIDLA (PL), CESTA MĚSTEM (CZ), OVERRUN (FR), SAVITRI A SAVAYAN (B), ŽIVOT U VAŠICH NOHOU (SK), CAMERA – ETC. (B)

Hlavní ceny: CIRKUS (ČR), BAREVNÝ CHARLIE CHAPLIN A BUSTER KEATON (PL), SZYMON RUCZYŇSKY (PL), NÁČRTNÍK (HR), PORTMONE SEA (CZ), LOVECKÁ SEZÓNA (PL), MALÁ (CZ), MLSNÁ LIŠKA (SK), O VZNIKU A TAK (CZ), BÍLÁ SMRT (CZ)

Cena dětské poroty: ERWIN (CZ)

Cena diváků: GP – TO (FR)