Kam zmizela bronzová socha populárního koně ze Smetanových sadů?

Sochu koně bylo potřeba nejprve odříznout od šroubů. Foto: Richard Beneš

Oblíbená a populární socha koně autora Michala Gabriela, stojící dva roky ve Smetanových sadech v pátek odpoledne náhle zmizela! Bronzového koně naštěstí nikdo neukradl. O jeho odbornou demontáž se postarali experti, kteří následně dílo vážící asi 450 kilogramů naložili do dodávky. Jako jediní jsme byli u toho. Teď už kůň je na cestě do Lucemburska, kde bude součástí sochařského parku. Do Plzně by se mohl na své původní místo na podzim vrátit, pokud se podaří zajistit peníze na odkoupení tohoto díla.

Foto: Richard Beneš

Autor Michal Gabriel sochu koně zapůjčil do Plzně v červnu 2017, kdy se ve městě uskutečnil první mimopražský ročník festivalu Sculpture Line. Teď sochař využil nabídky, aby své dílo dočasně přestěhoval do Lucemburska, kde v rámci mezinárodní spolupráce vzniká sochařský park pod záštitou festivalu Sculpture Line.

„Socha se natolik sžila s místem ve Smetanových sadech, že se nám po ní bude velmi stýskat. Snažíme se o to, aby se socha na podzim do Plzně zase vrátila. Pokusíme se oslovit a získat partnery, kteří by nám pomohli s financováním odkoupení tohoto díla pro město Plzeň,“ uvedla Andrea Buriánková, regionální ředitelka festivalu Sculpture Line.

Zbývá uvolnit poslední šrouby. Foto: Richard Beneš

Vzhledem k tomu, že obyvatelé Plzně i návštěvníci města si sochu koně velmi oblíbili, nelze proto vyloučit, že vznikne veřejná sbírka. Z jejího zisku by se pak mohlo částečně financovat odkoupení díla. Cena, za kterou by Plzeň mohla sochu získat je teď v jednání.

Už v červnu se na několika místech v Plzni opět objeví sochy u příležitosti třetího ročníku festivalu Sculpture Line. Tento týden organizátoři akce instalovali v ulici Bedřicha Smetany závěsnou sochu Veroniky Psotkové s názvem „Malé prádlo“. Lidé se pak mohou těšit na díla Kurta Gebauera, klatovského sochaře Václava Fialy, Jana Dostála, Štefana Margoče nebo místního plzeňského autora Benedikta Tolara.

Bronzové dílo pak siláci vzali do rukou s přenesli do dodávky. Foto: Richard Beneš