Populární Roman Zach si v Plzni na náměstí zahraje Goldoniho Lháře

Hlavní roli v nové inscenaci 7. ročníku festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem přijal herec Roman Zach. Spolu s ním se v komedii Lhář italského klasika Carla Goldoniho potkají na scéně Tomáš Jeřábek, Petr Konáš, Zdeněk Rohlíček, Klára Krejsová, Malvína Pachlová a další. Režie se ujme umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš. Premiéra se odehraje v neděli 29. června 2014 na scéně, která stejně jako vloni vyroste na náměstí Republiky.

Po deseti reprízách Lháře se 14. července na tuto scénu vrátí na sedm večerů vloni beznadějně vyprodaní Tři mušketýři v režii Viléma Dubničky. Vstupenky na 7. ročník Divadelního léta se začaly prodávat ve středu.

 Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem připravuje už sedmým rokem originální inscenaci ušitou na míru historickému centru města. Od svého počátku spojuje na scéně mladé profesionální herce z plzeňských divadelních souborů s jejich hvězdnými kolegy z pražských i mimopražských divadel.  „S nápadem oslovit Romana Zacha přišel režisér Zdeněk Bartoš. Já jsem byl moc rád, protože se s Romanem známe z účinkování v Letních shakespearovských slavnostech, kde jsme v inscenaci Marná lásky snaha alternovali roli Longavilla. Už dřív jsem se snažil Romana do Plzně přivést, ale z časových důvodů to vyšlo až letos,“ říká Vilém Dubnička, umělecký ředitel Divadelního léta pod plzeňským nebem a režisér pěti z dosavadních šesti inscenací.

Roman Zach se narodil v roce 1973. Po studiu DAMU působil mimo jiné v Činoherním klubu, Národním divadle, Činoherním studiu v Ústí nad Labem nebo v Pražském komorním divadle (Divadle Komedie). Na svém kontě má několik výrazných filmových rolí, například ve snímcích Únos domů, Vaterland, lovecký deník, Ženy v pokušení či Pouta. Popularitu mu přinesly především televizní seriály Redakce, Hop nebo trop, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů a další. Kromě herectví se Roman Zach věnuje hudbě, skládá pro divadlo a film. Je autorem hudby k filmům Skins a Vaterland, lovecký deník, k divadelním inscenacím Národního divadla, Divadla Komedie, Činoherního studia Ústí nad Labem, Staatstheater Darmstadt či Schauspiel Köln.

 „Když mi Vilém oznámil, že se bude hrát Lhář, tak jsem se zhrozil. Hrál jsem to na škole a neměl jsem to rád. Ale znovu jsem si to přečetl a nakonec jsem si řekl, že to patří na letní venkovní scénu a že tu roli musím vzít,“ svěřil se herec Roman Zach, který právě prožívá téměř dvouletou divadelní pauzu. „Těším se na tu roli. Je to floutek, který kamkoli přijde, nadělá zmatek. Lže, vymýšlí si novou identitu, rozvrací manželství, má rád ženy a má spoustu peněz,“ popisuje s úsměvem roli lháře Zach.

V rámci obohacení programu chystá letos Divadelní léto opravdovou lahůdku. Už 19. června se na námětí Republiky odehraje představení Korekce souboru VerTeDance, které bylo na České taneční platformě vyhlášeno Taneční inscenací roku 2014.

„Tímto představení bychom rádi zahájili spolupráci s festivalem Tanec Praha, Divadlem Ponec a Yvonou Kreuzmannovou. Větší propojení divadla s tanečními aktivitami plánujeme na příští ročník v roce 2015 v projektu Taneční léto pod plzeňským nebem,“ vysvětluje ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem pořádá  PaNaMo, z.s., spolupořadatelem je Statutární město Plzeň a koproducentem Divadlo Alfa. Divadelní léto pod Plzeňským nebem podporuje společnost Plzeň 2015.

[quote_box_center]Program Divadelního léta pod plzeňským nebem:

VerTeDance: Korekce – 19. 6.

C. Goldoni: Lhář – premiéra: 29. 6. reprízy: 30. 6., 1. – 3. 7., 6. – 11. 7.

A.Dumas st.: Tři mušketýři reprízy: 14. 7. – 20. 7.[/quote_box_center]