Aktualizováno: Poplach v Chrástu. Do řeky tam unikla neznámá látka

Foto: HZS PK

Aktualizováno 14:20 Několik jednotek hasičů i specialisté z laboratoře v Třemošné zasahují v Chrástu u úniku neznámé látky do řeky Klabavy.

Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar potvrdil, že zatím není potvrzeno, o jakou látku se jedná. „Zvýšila se pěnivost vody na jezech, v tišinách pěna ubývá. Úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán,“ prohlásil Poncar. Hasiči podle něj dostali informaci, že se výskyt projevuje už v Ejpovickém potoku, který se následně do Klabavy vlévá. „Informovali jsme životní prostředí,“ dodal.

Laboratoř pna místě vyloučila ropné produkty. Hasiči dále hledají místo, z něhož se neznámá látka dostala do řeky. Norné stěny by podle Poncara nebyly účinné, protože látka není pouze na povrchu, ale je rozpuštěná také v tekoucí vodě.

„PH vody je zatím v normě a nebyly naměřené ani vysoké hodnoty fosforu,“ uvedl mluvčí. Přesnější výsledek řekne až rozbor na přístrojích v laboratoři. „Podle pracovníka Povodí Vltavy by mělo jít o důsledek přirozeného biologického procesu,“ uvedl. Povodí si také nabralo vzorky.