Popelnice prázdné, odpadky kolem nich. Čistá Plzeň svádí nekonečný boj

Foto. M. Osvaldová

Dělají, co mohou, ale přesto jsou i přes svozy Čisté Plzně v  některých lokalitách po Plzni odpadky na ulici. Ani kampaň „Bez vás to nepůjde“ prozatím zcela neodradila občany, aby zakládali černé skládky.

Jedna z černých skládek pravidelně vzniká v Purkyňově ulici u průchodu směrem k zimnímu stadionu. Zatímco většina popelnic je volná, kolem nich se válí netříděný odpad. „Takhle je to tu každý den. Kolikrát ho ráno uklidíme a odpolední směna už to uklízí znovu. A to je jedna z mnoha skládek, které tady po Plzni jsou. Máme vytipovaná místa, kde jsou zcela pravidelně,“ prohlásil Josef Kaščák, který je řidičem jednoho z doúklidových vozů.

Injekční stříkačka mezi odpadky. Foto: Čistá Plzeň

Další kritická místa jsou například v Pařížské ulici, v Nerudově ulici, či v ulici Kardinála Berana i dalších, převážně v širším centru. „Například před 14 dny jsme v Poděbradově ulici uklízeli asi 30 metrů dlouhou hromadu odpadků. Byl jsem rád, že se mi to vůbec vešlo do auta. Trávili jsme u toho asi hodinu a půl,“ uváděl hrozivý příklad Kaščák.

Proti černým skládkám zatím marně bojuje i město, které doúklid černých skládek stojí desítky milionů. „Jde o lidi, kteří se opakují. Mají návyk, že je jim jedno, kam to hodí. Máme vyčísleno, že ročně na tento doúklid dáváme 20 milionů korun. Neříkám, že to bude na 100 procent, ale pokud by se nám počet černých skládek podařilo alespoň zmenšit, tak by nám to hodně pomohlo,“ uvedl technický náměstek Plzně Pavel Šindelář.

Neoprávněné stížnosti
Čistá Plzeň je mnohdy neprávem veřejností kárána za to, jak ke svozu přistupuje. Například jedním z častých omylů lidí je ten, že vůz Čisté Plzně může pobrat veškeré odpadky naráz. „Lidé se diví, proč to neuklidí najednou, že uklízí jen něco. Samozřejmě to nejde. Vůz, který přijede pro plast, musí odvézt pouze plast. Nemůže vzít komunální odpad, celou várku by znehodnotil,“ vysvětlil jednatel Čisté Plzně Otakar Horák.

foto: Čistá Plzeň

Čistá Plzeň má důkazy, že uklízí
Společnosti se také poměrně často stává, že si lidé stěžují na to, že vůbec nedochází k odvozům odpadků nechaných mimo popelnice. „Máme aplikaci, na kterou vyfotíme místo úklidu před i po, aby byl důkaz, že jsme to uklidili, a že tam lidé zakládají černé skládky opakovaně,“ prohlásil řidič Josef Kaščák. Podle něj jsou i tací, kteří si počkají na odvoz, chvíli po něm nahází odpadky kolem a stěžují si, že se nic nevyvezlo.

Loňský rok bylo nahlášeno 2147 černých skládek a doúklidů v celé Plzni. Není to ale konečné číslo. „Naše auta občas uklidí nepořádek, když jedou kolem, a nikde to nehlásí,“ dodal Horák. Čistá Plzeň má aktuálně dvě doúklidová auta, která jezdí po celý den kromě víkendů.

Více o kampani Bez vás to nepůjde se dočtete zde.