Ponese Nové divadlo jméno Karla Gotta? ČSSD chce jednat o změně názvu

foto: plzen.cz

AKTUALIZOVÁNO: Slavný plzeňský rodák Karel Gott ještě není ani 48 hodin po smrti a v Plzni už se diskutuje o tom, jakou pamětihodnost po této významnosti pojmenovat. Zatím nejdál v tomto směru došli sociální demokraté z Plzně, kteří se budou na mimořádně svolaném okresním předsednictvu zabývat myšlenkou pojmenování budovy „Nového divadla,“ případně jiného významného Plzeňského objektu, jménem Karla Gotta.

„Myslím si, že to byl jeden z nejvýznamnějších plzeňských rodáků. Samozřejmě kdyby tady byla nějaká koncertní hala, nebo něco jiného, co by mělo blíže ke zpěvu, tak by to bylo lepší. Ale tady v Plzni v současné době nic takového není. Tak jestli je nějakým symbolem kultury divadlo a logicky se nabízí, že to Nové divadlo už dávno není nové, tak navrhuji diskutovat o tom, zda by to nebylo nejvhodnější místo, jak uctít památku Karla Gotta,“ uvedl Michal Chalupný, předseda OP ČSSD Plzeň – město.

Podle slov Michala Chalupného může diskuse samozřejmě skončit i tím, že přijde i jiný nápad. „Jsem ale přesvědčen o tom, že by nebylo nejoptimálnější, aby se po Gottovi při vší úctě jmenovala jen nějaká ulička třeba na Valše. Chceme to téma vnést do prostoru aby se o tom začalo diskutovat. Zatím je to můj názor, proto jsem svolal naše předsednictvo, což je širší orgán o 25 lidech za okres, kde bychom se o tom měli bavit. Může z toho vzniknout nějaké usnesení ČSSD vůči našim zastupitelům. To by potom mohli navrhnout na zastupitelstvu města, které by se tím pak mohlo dál zabývat. Je to zahájení diskuse k tomu tématu. Z našeho pohledu se divadlo jeví dostatečně reprezentativní k uctění památky Karla Gotta.

O něco zdrženlivější byl ve zmíněné záležitosti plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). „Karel Gott zemřel teprve před několika desítkami hodin, je to teď ještě předčasná úvaha. Uvidíme, jestli budou vzneseny nějaké podněty. Považoval jsem za důležité Karla Gotta připomenout pietně bezprostředně po jeho úmrtí na plzeňské radnici,“ uvedl primátor Baxa.

V pátek vedení města přišlo s aktuální informací o možnosti zřízení čestného hrobu pro Karla Gotta. „Ze strany města Plzně dnes odešla rodině Karla Gotta informace o tom, že jako čestnému občanovi města Plzně mu náleží právo na zřízení čestného hrobu. Budeme plně respektovat přání rodiny v tom, zda se rozhodne tuto možnost využít.“