Pomněnkový den připomíná pohřešované děti. Policisty v kraji zaměstnávají hlavně útěkáři

Ilustrační foto

Na sobotu 25. května připadá Den pohřešovaných dětí. V Plzeňském kraji bylo za loňský rok vyhlášeno pátrání po 453 dětech, ve valné většině se ale nejednalo o podezření ohrožení na životě.

V roce 2018 policisté na území Plzeňského kraje vyhlásili pátrání po pohřešovaném dítěti v 453 případech. „Většinou se jednalo o svěřence ústavních zařízení (366 dětí), přičemž přibližně v 75% šlo o pohřešované chlapce. U dětí, které se nevrátily do svých domovů, naopak převažovalo pátrání po dívkách, které utekly zejména kvůli partnerským vztahům,“ popsala policejní mluvčí Pavla Burešová. Mezi krizová období pro útěky dětí patří období vysvědčení a prázdnin, pro děti z ústavních zařízení i období návratu z povolené dovolenky.

V letošním roce pátrali policisté v kraji po 29 dětech, které se nevrátily domů, ale ve všech případech byla pátrání odvolána. „Současně kolegové vyhlásili pátrání i po 145 dětech z ústavních zařízení, kdy je stále v pátrání 24 svěřenců,“ informovala Burešová.

V případě vyhlášeného pátrání po dítěti do 15 let, které může být ohroženo na zdraví či životě apod., využívají policisté tzv. Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Za jeho využití se dostává prostřednictvím médií veřejnosti velmi rychle informací o dětech, které byly do tohoto mechanismu zařazeny. „V minulém roce byly na území Plzeňského kraje v tomto režimu dvě děti, které byly po krátké chvíli nalezeny,“ dodala mluvčí.

Pomněnkový den má již několikaletou tradici a jeho počátky sahají do Ameriky. V roce 1983  vyhlásil  prezident Spojených států amerických Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí jako vzpomínku na šestiletého chlapec, který se právě 25. května 1979 v New Yorku ztratil po cestě do školy. Pomněnkový den nese svůj název odvozený od kvítku pomněnky, jehož překlad z angličtiny znamená „nezapomeň na mě“.