Polské dny v Plzni představí výstavy, filmy, hudbu i jídlo

Moving station / foto: plzen.cz

Poprvé v historii se polská kultura ukáže v západočeské metropoli. Ve dnech 22. 5. – 29. 5. se v Plzni budou odehrávat Polské dny.

Program v DEPO2015 bude zaměřený výtvarně a architektonicky, chystají se zde i koncerty, v Moving Station proběhne filmová část Polských dnů. „Projekt je motivován především snahou o představení polské kultury a historie občanům Plzeňského kraje, kde je vzhledem ke geografické vzdálenosti polská kultura známá zatím jen v omezené míře. Jsme si jistí, že prezentace bohatého architektonického, filmového či hudebního dění v současném Polsku nebo připomenutí polské historie může přinést obyvatelům města Plzně a Plzeňského kraje řadu nových pozitivních impulsů a obohatit kulturní nabídku krajské metropole,“ říká ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. „Polské dny se do DEPO2015 báječně hodí, vedle výstav se zvlášť těším na oba koncerty: vernisáž doprovodí koncert v Polsku velmi populární klezmer-balkan-folkové kapely Klezmafour. A Sonbird, kteří zahrají v sobotu v rámci Street Food Rocks, jsou opravdová pecka,” doplňuje Jindřich Jindřich, který koordinuje přípravu Polských dní za DEPO2015.

Osu programu v DEPU2015 tvoří tři výstavy, které budou k vidění až do konce června: architektonická výstava Young Polish Architects 2.5D prezentuje reliéfy staveb mladých polských tvůrců, komiksová výstava Spolu v bublinách přiblíží společné dějiny Poláků a Čechů ve 20. století očima polských a českých výtvarníků, výstava Architektura pro kulturu nabídne pohled na současné polské investice do veřejných staveb pro kulturní účely. Zahájení Polských dnů v Plzni proběhne 22. 5. od 18:00 a bude spojeno s vernisáží výstav a koncertemenergické kapely Klezmafour – vstup volný. Na architekturu a veřejný prostor bude zaměřena i diskuse, která se bude konat 28. 5. od 18:00. V sobotu 26. 5. budou moci návštěvníci DEPO2015 poznat polskou kulturu z jejích dalších stránek, včetně té gastronomické: na akci Street Food Rock bude návštěvníky čekat stánek s tradičními polskými specialitami, nebudou chybět například pierogi nebo bigos. Děti se mohou těšit na výtvarný workshop inspirovaný knížkou Justyny Bednarek Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (čtyř pravých a šesti levých). Pomyslná třešnička na dortu pak bude hudební – koncert indierockové skupiny Sonbird.

Další stěžejní částí Polských dnů v Plzni je filmový program v Moving Station, který bude probíhat od 24. 5. do 29. 5. (zahájení ve čtvrtek 24. 5. od 19:00) – diváky čekají čtyři úspěšné polské filmy z posledních let. Zahajovacím filmem bude Nejlepší, s lehkostí natočený snímek, inspirovaný skutečným životním příběhem někdejšího narkomana a pozdějšího úspěšného sportovce – železného muže Jerzyho Górského. V neděli 27. 5. čeká diváky Umění milování, jemným humorem protkaný film o lékařce Michalině Wisłocké, která v komunistickém Polsku sedmdesátých let prosadila vydání populární příručky o sexu. V úterý 29. 5. budou projekce polských filmů v obou sálech Moving Station – nejprve bude v malém sále promítnut v Polsku hojně diskutovaný historický velkofilm Volyň a poté ve velkém sále letošní absolutní vítěz cen Polské filmové akademie, pronikavé rodinné drama ze současnosti Tichá noc.