Plzeňští politici uctí památku zavražděného novináře ve čtvrtek u andělíčka

foto: plzen.cz

Vražda mladého slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vyvolala silnou reakci nejen na Slovensku, ale i v dalších zemích. Samozřejmě také v Česku . Představitelé politických stran na Plzeňsku uctí jejich památku na plzeňském Náměstí Republiky u plastiky andělíčka na kostele sv. Bartoloměje. Původně akci svolala Česká pirátská strana, ale už nyní ji spolupořádají Piráti, ANO, TOP 09, Zelení a STAN. Pieta se uskuteční ve čtvrtek 1. března od 17 hodin.

Investigativní novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni ve svém bratislavském domě střelnou zbraní. Podle slovenské policie je nejpravděpodobnějším motivem dvojnásobné vraždy politika. Kuciak totiž mapoval daňové úniky slovenských politiků. Najevo také vychází, že nedávno dostal informace o zapojení italské mafie do čerpání evropských fondů na Slovensku. Jestliže se zmíněná podezření policie potvrdí, znamená to vážné ohrožení demokracie i práce novinářů na Slovensku. Novináři jsou považovaní za pojistku svobody, za hlídací psy demokracie. „Pokud se novináři začnou bát pracovat, budeme odkázáni to, co nám budou servírovat politické strany a firmy skrze své tiskové mluvčí,“ sdělil předseda plzeňské organizace Pirátské strany a jeden z iniciátorů akce Pavel Šrámek.

Prohlášení k vraždě slovenského novináře už vydali také plzeňští komunisté. „Tento odporný čin byl veden vůči zástupci médií, a podle dosavadních poznatků v souvislosti s jeho prací. Takové jednání je bezprecedentním útokem na svobodu projevu i médií, čímž zároveň útočí proti jednomu z klíčových pilířů demokratického systému,“ napsal mluvčí komunistů Richard Pokorný. „K tomu nesmíme mlčet a není důležité, zda k činu došlo u nás, u našich slovenských bratří či jinde! Spáchaný čin se nesmí stát precedentem a protiprávní živly nesmí získat ani stín dojmu, že může vést k prosazení jejich zájmů a že pravdu lze umlčet zastrašování! Společnost i politici napříč demokratickými státy i příslušné orgány činné v trestním řízení musí dát jasnou odpověď, že takovéto jednání nepřipustíme a svobodu médií budeme bránit se stejným důrazem, jako demokracii samotnou!“ – konstatuje Pokorný.