Policisté dopadli nebezpečného stalkera, mladík (17) terorizoval spolužačku

Ilustrační foto

Brutálním stalkingem terorizoval svoji spolužačku sedmnáctiletý mladík z Chlumčan od října roku 2017 až do loňského července. Kriminalisté teď celý složitý případ rozpletli. Mladík už byl obviněn z vydírání spáchaného v souběhu s nebezpečným pronásledováním. Při vyšetřování museli policisté vyhodnotit přibližně 12 000 stran komunikace prostřednictvím aplikace mezi obviněným a poškozenou. Tuto komunikaci se podařilo zajistit zálohou účtu poškozené.

„Svoji spolužačku ze třídy mladík opakovaně osobně i prostřednictvím sociálních sítí nebo mobilního telefonu několikrát denně kontaktoval. Vyhrůžkami typu „Říkám, když budeme v pohodě není důvod ubližovat,“ „Ty budeš litovat“ nebo „Že se zabiješ nic nevyřeší.“ Při tomto jednání učinil mladík celkem 1392 pokusů o telefonický kontakt prostřednictvím mobilní aplikace a dalších 322 pokusů o volání ze svého mobilního čísla, poškozené dokonce zaslal i 1856 zpráv obtěžujícího charakteru,“ popsala útoky obviněného mluvčí policie Iveta Kořínková.

Chlapec svoji šestnáctiletou spolužačku pronásledoval a neustále vydíral. Od dívky vyžadoval zasílání fotografií různých obnažených částí jejího těla nebo videí, kde měla dívka masturbovat. „Vše pod pohrůžkou toho, že ji připraví o všechny kamarády, že zveřejnění dříve zaslané fotografie a videa na sociálních sítích a rozešle to i jejím rodičům, či do školy. Obviněný mladistvý chlapec vyžadoval pozornost od dívenky, která měla z tohoto jednání strach. V některých konverzacích doslova uvedla, že se ze strachu před ním bojí vyjít ven,“ uvedla mluvčí policie.

Obětí stalkingu se může stát kdokoliv, policisté proto radí okamžitě nahlásit pronásledování, obtěžování nebo napadení. Ale i takové jednání pronásledovatele, které vzbuzuje strach, obavy nebo nepříjemné pocity. Policisté radí v případě, že se někdo stane obětí stalkingu uchovat všechny SMS, emaily a další materiál, který později může posloužit jako důkaz.