Policie odložila případ vraždy seniorů, podezřelý byl nepříčetný

ilustrační foto / Policie ČR

Kriminalisté odložili případ únorové vraždy dvou seniorů, která se stala v domě s pečovatelskou službou v Břasích na Rokycansku. Podezřelý byl třicetiletý muž. Podle znaleckého posudku ale trpí duševní poruchou. V době spáchání vraždy byl nepříčetný, a za čin tak není odpovědný, informovala o tom policejní mluvčí Markéta Fialová.

Šestasedmdesátiletého muže a jeho o pět let mladší manželku údajně zabil v domě s pečovatelskou službou jejich vnuk. Policisté ho zadrželi několik hodin po činu a vzápětí ho převezli do psychiatrické nemocnice. Na případ upozornil server Novinky. Podle něj podá státní zástupce v příštích dnech soudu návrh na umístění muže do zabezpečovací detence.

„Ze závěru znaleckého posudku vyplynulo, že muž pro duševní poruchu v době spáchání činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost a ovládat své jednání. Čin spáchal v nepříčetnosti a není za něj trestně odpovědný,“ řekla Fialová.

Vražda se stala 6. února večer v pečovatelském domě. Jde o přestavěný objekt bývalých kasáren na okraji vsi. V domě, kam dojíždějí pečovatelky a není tam trvalá služba, je kolem 40 bytů. Mrtvý muž byl nalezen v bytě, jeho manželka venku pod balkonem.

V Plzeňském kraji je to v posledních letech několikátý případ, kdy člověk podezřelý z vraždy spáchal čin v nepříčetnosti. V roce 2015 poslal soud do zabezpečovací detence kvůli dušení nemoci a nepříčetnosti tehdy sedmačtyřicetiletého muže, který o rok dříve zastřelil u Chrástu na Plzeňsku starožitníka. V květnu 2015 ubodal devětadvacetiletý muž mladou knihovnici v Horní Bříze. Kvůli duševní chorobě a nepříčetnosti ho o rok později poslal soud do zabezpečovací detence.

Stejné opatření vyměřil letos v květnu plzeňský krajský soud dvacetiletému muži z Plzně. Muž s vážnou psychickou poruchou, paranoidní schizofrenií, loni v prosinci v jednom bytě v Plzni přeťal mačetou hrdlo sedmnáctiletého mladíka, který na místě vykrvácel.

ČTK