Policie je na sobotní zápas se Spartou připravena. Desítky policistů budou v ulicích

ilustrační foto/plzen.cz

Sobotní fotbalové utkání FC Viktoria Plzeň s AC Sparta Praha je vyhodnoceno jako vysoce rizikové, na veřejný pořádek bude proto dohlížet několik desítek policistů.  

„Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje připravilo v souvislosti se sobotním fotbalovým utkáním SYNOT ligy mezi mužstvy FC Viktoria Plzeň a AC Sparta Praha, které proběhne v Doosan Aréně v Plzni a které bylo vyhodnoceno jako vysoce rizikové, bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku,“ řekla policejní mluvčí Hana Štefflová.

Na dodržování vnitřního pořádku a bezpečnosti nejen v bezprostředním okolí fotbalového stadionu budou dohlížet mimo jiné i policisté pořádkové jednotky. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou zajišťovat hlídky dopravní policie. Do policejního opatření byli nasazeni i členové antikonfliktního týmu, policisté z oddělení služební kynologie se služebními psy a z oddělení služební hipologie Praha.

„Před zápasem, v jeho průběhu a po jeho skončení budeme průběžně shromažďovat a vyhodnocovat aktuální informace i pomocí mobilního monitorovacího centra a vrtulníku. Situaci a chování nejen fanoušků obou týmů budeme monitorovat jednak v bezprostřední blízkosti sportovní arény, v centru města ale i přilehlých městských částech,“ upřesnila mluvčí Štefflová. Pod dohledem policistů budou samozřejmě i všechny příjezdové cesty do Plzně.Vzhledem k vysoké rizikovosti tohoto fotbalového utkání policisté  přípravě bezpečnostního opatření věnovali maximální pozornost a jsou připraveni v případě narušení veřejného pořádku okamžitě a efektivně zasáhnout.

Do Plzně by mělo v den zápasu dorazit  téměř 1 000 fanoušků hostujícího mužstva, kteří budou podle předběžných informací do města přijíždět především individuální automobilovou dopravou. Kromě 880 příznivců AC Sparta, kteří mají zakoupeny vstupenky na stadion, očekávají policisté i příjezd několika desítek sparťanských fanoušků, kteří do Plzně dorazí bez platné vstupenky. Z celkového počtu fanoušků hostujícího týmu by mohlo být až 80 osob tak zvaně rizikových.

Na samotné utkání se výrazně chystá také vedení Viktorie Plzeň. Podle jejího mluvčího Pavla Pillára klub přistupuje k zápasu tak, jako k duelům v evropských pohárech. „Úzce komunikujeme s policií a s bezpečnostní agenturou, u níž navýšíme počet o téměř polovinu oproti standartnímu zápasu,“ upřesnil Pillár. Klub zároveň prosí fanoušky, aby přišli na stadion dříve. „Budou probíhat bezpečnostní kontroly,“ varoval mluvčí s tím, že fanoušci Západočechů musí počítat také s dalšími omezeními. „Sektor hostujících fanoušků bude uzavřen. Všichni plzeňští fanoušci musí volit jinou cestu, skrz něj nebudou moci projít. Uzavřena bude také pivovarská lávka,“ doplnil Pillár.

„S ohledem na zmíněná fakta žádáme nejen fanoušky obou mužstev, ale i všechny občany města Plzeň a její návštěvníky, aby v den konání zápasu svá vozidla parkovali na vyhrazených parkovištích, nebránili provozu a dbali pokynů policistů. Rovněž žádáme, aby v případě, budou-li svědky jakéhokoli protiprávní jednání, se obrátili buď telefonicky na tísňovou linku policie nebo se osobně dostavili na nejbližší policejní služebnu,“ upřesnila policejní mluvčí.