Policejní pes z Tachovska je nejlepším stopařem v republice

foto: Policie ČR

Mistrovství republiky stopařů vyhráli podporučík Petr Zifčák ze Skupiny základních kynologických činností Tachov se služebním psem Hektorem. Nominovali se tak na Mistrovství světa stopařů. 

foto: Policie ČR

Mistrovství republiky ve Staňkově se zúčastnilo celkem 18 soutěžících se svými psy, většinou se jednalo o plemeno německého ovčáka, kterým je i čtyřletý Hektor podporučíka Petra Zifčáka. Hektor byl na soutěži jediným „policejním“ psem, a nutno podotknout, že mezi čtyřnohými rivaly i nejmladším.

Soutěžící měřili své stopařské schopnosti v průběhu dvou dnů, kdy podmínky soutěže standardně vycházely z mezinárodního zkušebního řádu IPO-FH. Každý den byla položena jedna stopa, která byla dlouhá dva kilometry, měla různou obtížnost a nacházela se v jiném terénu. Stopa, po které čtyřnozí soutěžící šli a na které hledali různé předměty, byla stará tři hodiny a její obtížnost zvyšovalo nepříznivé počasí, při kterém se vystřídal déšť i sníh, navíc vítr sfoukával pach kladeče stopy, což zvyšovalo náročnost stopy na orientaci psa.

Po skončení dvoudenního stopařského boje při náročných podmínkách bylo jasné, že je policejní tým nejlepší. S celkovým počtem 185 bodů zvítězil o 7 bodů před druhým soutěžícím a nominoval se tak na Mistrovství světa stopařů, které se bude konat v České republice v roce 2019. Podporučík Petr Zifčák k získání titulu mistra republiky uvedl, že se za získaným oceněním skrývá každodenní důsledná práce se psem, která se nyní vyplatila. Z vítězství v soutěži má velikou radost – splnil si tím svůj sen a zároveň se tak nominoval do světové soutěže.