Podmínky pro maturanty i žáky na přijímačkách: Povinné testování a roušky

Maturita. ilustrační foto

Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci předložit negativní test na covid-19, který nebude starší než sedm dní. Při zkouškách budou povinné roušky či respirátory. Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství v pondělí rozeslalo do škol. Přijímací zkoušky se budou konat 3. až 6. května. Školní přijímací zkoušky budou od 5. do 19. května. Maturitní testy začnou v druhé polovině května.

Podmínkou účasti u zkoušek bude podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví potvrzení o negativním testu na covid z posledních sedmi dnů. Test musí předložit jak žáci a zkoušející, tak další lidé přítomní u zkoušek. V učebně bude moci být maximálně 20 lidí. Doklad o negativním testu budou moci nahradit potvrzením o prodělané nemoci v posledních 90 dnech, případně o očkování.

K přijímačkám na střední školy má testování žákům podle ministerstva zajistit základní škola. Sama střední škola, kam se žák hlásí, uchazečům testování nabídnout může, ale nemusí. Naopak bude mít povinnost umožnit testování svým studentům, kteří půjdou k maturitám či závěrečným zkouškám. Jako alternativu budou moci žáci využít registrovaného odběrového místa a přinést doklad o negativním výsledku testu, vydaný poskytovatelem zdravotnických služeb.