Podchody u vlakového nádraží v Plzni se znovu otevřou

Po dvou letech se znovu pro veřejnost otevřou tři z pěti podchodů u hlavního vlakového nádraží. Průchozí by měly být po nezbytných úpravách za několik týdnů.

„Dohodli jsme se na znovuotevření některých podchodů. Jedná se o dva vstupy z Americké ulice a vstup od bývalého vchodu z hlavního vlakového nádraží od nově zrekonstruovaných mostů. Nebude tak nutné celou křižovatku obcházet,“ potvrdil náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule. Naopak uzavřeny zůstanou podchody u tramvajové zastávky. „Tam je křižovatka průchozí po povrchu v obou směrech,“ podotkl Vozobule.

V následujících týdnech dojde v podchodech ke stavebním úpravám. „Budou vystavěny zdi a vybudovány úzké koridory. Nebudou tam žádné obchody, žádné služby, bude to sloužit pouze jako průchod. Zbytek bude hermeticky oddělen,“ popsal Vozobule.

Provoz průchodů bude omezený. Ve všední dny bude podchod otevřený od 5 do 23 hodin, o víkendu a o svátcích pak od 7 do 23 hodin. Podle Vozobuleho bude vždy před uzavřením provedena prohlídka, jestli se v něm nenachází osoby bez domova. „Bude tam tak malý prostor, že bude vcelku jednoduché ho zkontrolovat před uzavřením. Nehodláme tam lidi zavírat,“ dodal.

Podle Vozobuleho se jedná o dočasné řešení. „Plánujeme, že by celé území bylo dostupné po povrchu. Budeme čekat na to, jestli bude mít společnost Ameside, která připravuje projekt na území Sirkova, Americká, zájem o ten podchod, nebo jak si  s tím poradí. A zároveň chceme naplnit studii útvaru a koncepce rozvoje, která právě toto území zahrnuje. Chceme vytvořit nějaké „přednádraží“ a prostor více zhumanizovat,“ doplnil náměstek.