Počty cestujících ve veřejné dopravě v Plzeňském kraji rostou

Ilustrační foto: ČD

Počty cestujících v železniční i autobusové veřejné dopravě v Plzeňském kraji za letošní první pololetí meziročně vzrostly. Nejvyšší nárůsty jsou na jihu Plzeňska a na Rokycansku. Informoval o tom Martin Fencl z krajské firmy POVED, která organizuje veřejnou dopravu v Plzeňském kraji a připravuje změny jízdních řádů; nový grafikon platí v regionu od poloviny loňského prosince. Konkrétní odhady počtů cestujících společnost neuvedla.

„Na železnici byly největší změny na trati Plzeň – Horažďovice, kde jsou nasazeny nové jednotky Regiopanter a zvýšil se počet spojů,“ řekl. V okolí této trati, v okrese Plzeň-jih, vzrostl počet cestujících v pracovních dnech o deset procent, o víkendech téměř o 30 procent.

Významnou změnou bylo podle Fencla také zrychlení spojů na trati na Rokycany a Prahu po prosincovém zprovoznění ejpovického tunelu. „V osobních a spěšných vlacích vzrostl za první pololetí počet cestujících o deset procent v pracovní dnech a o 15 procent o víkendech,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Podle něj je trend pozitivní zejména proto, že v oblasti byly zrušeny souběžné autobusové spoje a cestující nevyměnili autobus za vlastní automobil. Data za rychlíky nemáme, ale i tam lze očekávat nárůst počtu cestujících, dodal.

V polovině prosince se změnily také jízdní řády příměstských autobusů. Cílem byla úprava spojení tak, aby nejezdily ve stejný čas jako vlaky a více na ně navazovaly. Zvyšoval se také počet spojů včetně dopoledních a víkendových. Nejvíce cestujících přibylo v oblasti Radnic, téměř o 50 procent, o 18 procent v oblasti Zbirohu, o tři procenta na jižním Plzeňsku, přestože některé spoje nemohly být zavedeny kvůli nedostatku řidičů, uvedl Fencl. Sedmiprocentní nárůst registrují dopravci i na trase směr Zruč-Senec a Tymákov. Cestující mohou využívat komfortní přestup mezi vlaky a autobusy u vlakového nádraží v Plzni, kde je nový terminál.

Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) je veřejná doprava prioritou kraje. „Moderní stroje, integrace jízdného, rekonstrukce terminálů a další zvýšení komfortu přináší vyšší počet cestujících. Zorganizovali jsme otevřené soutěže za 12 miliard Kč bez ztráty květinky a na jejich základě jsme objednali 24 nových vlaků a 100 nových autobusů pro náš kraj,“ dodal.

čtk