Počet Čechů nakažených klíšťovou encefalitidou stoupá. V Plzeňském kraji dokonce o tři čtvrtiny

ilustrační foto

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou stále přibývá – aktuální data ukazují, že do konce září došlo k meziročnímu nárůstu o čtvrtinu. Letos bylo hlášeno už 540 případů, zatímco o rok dříve to bylo 431. Je tedy možné očekávat, že celková čísla nemocných klíšťovou encefalitidou budou opět vyšší než v roce předchozím. Pro prevenci v podobě očkování je podzim vhodná doba.

„Podle dosavadního vývoje klíšťové sezóny je zjevné, že pokud jde o počty nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou, spějeme k jednomu z nejhorších roků za poslední dekádu. Zatímco vloni přibyly případy především na podzim, letošní nepříznivá situace s vysokým počtem infekcí a hospitalizací je zřejmá už od jara,“ uvádí docent MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. „Případy klíšťové encefalitidy se letos vyskytly již ve všech krajích ČR. S výjimkou Libereckého, Královéhradeckého a Karlovarského kraje jde přitom ve všech regionech o desítky případů. Nejvyšší výskyt nakažených je hlášený z Jihočeského kraje, tradičně druhou Vysočinu však odsunul na třetí místo Jihomoravský kraj. 28 případů klíšťové encefalitidy bylo hlášeno i z Prahy,“ doplňuje doc. Maďar.

„Zvýšenou aktivitu klíšťat lze očekávat až dokud vnější teplota neklesne pod 5 stupňů,“ shrnuje Rastislav Maďar a dodává: „Díky mírným zimám tak není výjimkou, že aktivita klíšťat trvá až do listopadu. Významným faktorem přenosu nemocí je časový interval, po který klíště zůstane přisáté. Zatímco k přenosu lymeské borreliózy dochází až po 24 hodinách, k nákaze virem klíšťové encefalitidy stačí přisátí trvající pouhé dvě hodiny. Nakaženi klíšťovou encefalitidou tedy můžeme být ještě před návratem z procházky nebo výletu.“