Počet vytipovaných lokalit pro úložiště jaderného odpadu se sníží z devíti na čtyři

ilustrační foto / oenergetice.cz

Z devíti na čtyři by se měl snížit počet lokalit vytipovaných Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. V polovině prosince by mělo dostat ministerstvo průmyslu a obchodu oponenturu k návrhu na snížení počtu lokalit. Potom rozhodne o dalším postupu. Obce a spolky ve zvažovaných lokalitách proti možné stavbě úložiště dlouhodobě protestují. Jedna lokalita se nachází přímo na území Plzeňského kraje, další na pomezí s Ústeckým krajem.

„Všechny lokality vyhovují z hlediska bezpečnosti, proveditelnosti záměru i jeho vlivu na životní prostředí,“ řekl ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Mezi zvažované lokality zatím patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku, Kraví Hora na Žďársku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren. První se nachází Na Skalním poblíž Dukovan, ve druhém případě jde o Janoch u Temelína.

Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.