Počet nemocných se spalničkami prudce roste, nechte si vyšetřit imunitu

Ilustrační foto

Vyšetření imunity proti spalničkám za mimořádnou cenu 195 korun nabízí Nemocnice Plzeňského kraje nově už také široké veřejnosti. Vedení společnosti tak reagovalo na zájem občanů o toto vyšetření, na další růst počtu nemocných a také na novou nabídku VZP, která začala přispívat na očkování. Zájemci si mohou od června nechat vyšetřit hladinu protilátek už na šesti místech kraje. Informoval o tom šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

„Vyšetření hladiny protilátek proti spalničkám nehradí až na konkrétní výjimky systém zdravotního pojištění. Zpravidla vyšetření stojí od 360 do 500 korun. Nemocnice Plzeňského kraje ho ale jako regionální garant zdravotní péče a prevence nabízí pouze za cenu nákladů, tedy za 195 korun,“ vysvětlil Marek Kýhos.

Od počátku května měli možnost nabídku využít zaměstnanci krajského úřadu a jím zřizovaných institucí a dále policie a hasiči. Od poloviny května se rozšířila na městské a obecní úřady a jejich zřizované organizace. Nyní ji už mohou využít všichni obyvatelé kraje.

„Po zveřejnění nabídky obcím a městům se nám začali ozývat i další lidé. V květnu se navíc počet onemocnění zvýšil v zemi o dalších 50 případů na 545. A vnímáme i nabídku Všeobecné zdravotní pojišťovny, která začala od června přispívat na samotné očkování proti spalničkám částkou 500 korun,“ vysvětluje důvody rozšíření nabídky vyšetření mezi veřejnost Marek Kýhos.

Lékaři varují, že spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. A i když je téměř celá populace proočkována, zdaleka ne každý má dostatek protilátek. Zhruba třetina osob v produktivním věku je již nemá a vystavují se tak riziku onemocnění, hospitalizace v karanténě ale i dalším souvisejícím zdravotním komplikacím.

V případě, že u někoho bude hladina protilátek proti spalničkám nedostatečná, měl by zvážit očkování. To zájemcům zajistí jejich ošetřující lékař, zpravidla praktický lékař, případně na vyžádání rovněž krajské nemocnice. Podle aktuálních informací je v ČR dostatek očkovacích vakcín. Očkování opět až na konkrétní výjimky nehradí systém zdravotního pojištění.

Proti spalničkám se v Čechách sice očkuje standardně už od 70. let. Poslední studie ale ukázaly, že účinné protilátky má méně než 70 procent lidí v produktivním věku, u nichž se imunita testuje. Zhruba třetina lidí od 20 do 60 let nemá proti spalničkám vytvořenou žádnou nebo jen velmi nízkou obranyschopnost.

V České republice na počátku milénia měly spalničky jen jednotky lidí ročně. Ještě v roce 2015 to bylo necelých 10 pacientů a o rok později dokonce jen dva. V roce 2017 ale počet nemocných skokově vzrostl na téměř 150. Loni pak bylo evidováno 207 případů a z toho 17 v Plzeňském kraji. Letos byl k 7. červnu počet nemocných už 548, přičemž v Plzeňském kraji bylo přes 30 případů.

Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Šíří se vzduchem, k přenosu dochází přímo kapénkami od nemocných osob nebo nepřímo přes předměty kontaminované nemocným. Podobně se šíří i chřipka, ale pravděpodobnost přenosu spalniček na jinou osobu je až šestinásobně vyšší.

Nemocný je nakažlivý pro své okolí již čtyři dny před objevením vyrážky. „Příznaky nemoci jsou kromě vyrážky i horečka, kašel, rýma, bělavé tečky se zarudlým okolím v ústech a na sliznici tváře, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. Nejcharakterističtější je ale právě červená až fialová vyrážka, která se objevuje čtvrtý až pátý den. Začíná na záhlaví, pak na obličeji, krku, břiše a končetinách,“ popisuje epidemioložka krajských nemocnic Helena Nová.

Jakmile vyrážka postihne celé tělo, až tehdy začíná zpravidla klesat teplota a nastává rekonvalescence. Spalničky někdy provází i komplikace, jako například zápal plic, zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin a vzácně i zánět centrálního nervového systému.