Pobytová zařízení v kraji mají být naočkována už na konci příštího týdne

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 7. únor 2021 13:24
očkování_senioři_02 Foto: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj počítá s tím, že v příštím týdnu zvládne doočkovat první dávkou vakcíny proti koronaviru seniory a zaměstnance v pobytových zařízeních v kraji, kteří o to projeví zájem. S očkováním v těchto zařízeních se začalo tento týden v Plzni, příští týden zahájí očkování mobilní týmy zdravotníků i v ostatních okresech.

V Plzeňském kraji bylo k 14. lednu očkováno 6 969 osob. Centrálním očkovacím centrem pro Plzeňský kraj je Fakultní nemocnice v Plzni, která přijímá dodávky všech vakcín pro celý kraj. "Ve Fakultní nemocnici jsou podle pana ředitele naočkováni všichni zdravotníci, v našich krajských nemocnicích budou zdravotníci naočkováni do konce tohoto týdne," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová. Od neděle jsou podle ní očkovaní také zdravotníci z krajské záchranné služby. Zájem mělo podle hejtmanky původně asi 50 procent z nich. "Postupně se ale zvyšuje," dodala hejtmanka.

V pobytových zařízeních je velký zájem

V pondělí 11. ledna se začalo očkovat v pobytových zařízeních pro seniory v Plzni. Příští týden se pak přidají i zařízení po kraji. Podle Mauritzové je o očkování velký zájem u klientů i personálu. Hejtmanka kraje zároveň odhaduje, že z necelých 25 tisíc seniorů nad 80 let věku, kteří v kraji žijí, jsou zhruba dvě třetiny v pobytových zařízeních pro seniory.

Očkovacích center je několik

Přímo v Plzni jsou prozatím očkovacími centry kromě FN Plzeň také Privamed, EUC Klinika Plzeň. V okresech jsou to pak krajské nemocnice ve Stodu, Klatovech, Domažlicích a Rokycanech a nemocnice v Sušici. Vakcinační centra budou v příštích dnech rozšířena ještě o nemocnici v Plané a v Horažďovicích (zde budou očkovat své zaměstnance a pacienty), dále se bude očkovat na poliklinice v Tachově (zajišťovat bude společnost Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a. s., která poskytne také mobilní týmy pro okresy Tachov a Plzeň-sever).

Průtokové velkokapacitní centrum až v březnu

Největší očkovací centrum v kraji by mělo vzniknout v areálu DEPO 2015. Žádné přípravy v něm ale zatím neprobíhají. Podle hejtmanky je zatím zbytečné ho stavět, protože se ještě neočkuje široká veřejnost. "Pokud to bude dobře fungovat, budeme veřejnost očkovat na konci března. Tak do půlky března ho  chceme mít postavené. Nemá cenu něco stavět dřív. Myslíme si, že tak jak je to dnes nastavené, tak do konce února nedojde k tomu, že by byl systém spuštěný pro veřejnost. Jsme připraveni vše spustit ve chvíli, kdy to bude třeba. Během 4-5 dnů jsme schopni toto očkovací centrum postavit," dodala Mauritzová.

Kraj se zároveň obrátil na svém webu na lékaře a zdravotníky, kteří by se chtěli jako dobrovolníci podílet na činnosti očkovacích center nebo mobilních očkovacích týmů. "Mám obrovskou radost, že k dnešku je tam nahlášeno už 140 zdravotníků," uvedla Mauritzová.

Kromě organizace očkování povede kraj vlastní informační kampaň, aby lidé dostali správné informace. Kraj chystá kampaň, má informační letáky. Od 1. února bude na hejtmanství v provozu infolinka, na níž lékaři odpoví na odborné dotazy k očkování proti covidu. "Nejčastější dotazy a odpovědi na ně zpracujeme a zveřejníme na našem webu," řekla hejtmanka.

Další dodávka vakcín má podle Mauritzové dorazit do kraje 19. ledna. "Celkem za leden budeme mít k dispozici 18329 dávek. V únoru pak má dorazit 15600 vakcín a v březnu 20475," dodala.