Po téměř 60 letech napodobili Zikmunda a Hanzelku. Plzeňané cestovali po jejich stopách

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek (první dva zprava) foto: M. Osvaldová

Mladí plzeňští cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek 21. prosince po téměř devíti měsících ukončili cestu, při které se vydali po stopách legendární dvojice českých cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

Oba cestovatelé se z Plzně vydali 4. dubna 2018. Procestovali 32 zemí a urazili téměř 130 000 kilometrů. „Původně jsme si přitom říkali, že bychom ujeli tak 75 tisíc kilometrů,“ doplnil Tomáš Vaňourek. Dvojice spolu se svým štábem hledala na svém putování místa, odkud fotili Hanzelka a Zikmund, a snažili se s odstupem více než půlstoletí vytvořit snímky se stejnou kompozicí. Z cesty si odnesli velké zážitky. „Na Kamčatce jsme potkali pamětníka, který byl tenkrát na jejich přednášce,“ prohlásil Lukáš Socha. Jeho parťák Tomáš Vaňourek zase rád vzpomíná na chvíli, kdy přišli do domu a jeho obyvatelé říkali, že přesně na stejném místě fotil tenkrát Jiří Hanzelka.

Cestu výrazně podpořilo také samotné město Plzeň. „Považuji to za neuvěřitelný počin. Když jsem o záměru pánů slyšel, tak jsem si říkal, že to není možné, že se to nedá zvládnout,“ prohlásil primátor Martin Baxa.

Plánovali ze dne na den
Jak dvojice přiznala, oproti Hanzelkovi se Zikmundem měla větší možnosti při plánování cesty. „Plánovali jsme ze dne na den. Pomáhal nám hodně internet. Například ráno jsme se podívali na letenky, koupili a odpoledne letěli,“ prohlásil Socha s tím, že letadlo využívala dvojice asi nejčastěji. „Možná překvapivě to vyšlo i nejlevněji. Absolvovali jsme 65 přeletů,“ dodal Tomáš Vaňourek.

Fotky představí na výstavě
Zážitky z cest ukáže veřejnosti výstava v Papírně, která začíná v neděli 17. února v 10 hodin, bude na ní instalováno celkem 200 retrospektivních fotografii, artefakty z cest i tzv. stánek pěti smyslů, který návštěvníkům přichystá neobvyklý zážitek. Výstava potrvá do 17. 3., otevřeno bude každý víkend od 10:00 do 20:00 hodin a v pondělí vždy od 16:00 do 20:00 hodin. Už v tuto chvíli je možné vidět i pár ukázek na venkovní výstavě ve Smetanových Sadech.